Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Nov.2010, 17:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Otvorena Metalcinkara u Inđiji
INĐIJA -
Najveća cinkara na Balkanu vredna 21 milion evra otvorena je danas u Inđiji, uz prisustvo premijera Slovenije i Srbije, Boruta Pahora i Mirka Cvetkovića.
Premijeri Pahor i Cvetković su istakli da je otvaranje cinkare, u koju je investirao koncern Maksim iz Celja i koja će zaposliti 50 novih radnika, dobro za privredu i Slovenije i Srbije i naveli da je Slovenija jedan od najvećih investitora u Srbiju.
Premijer Slovenije rekao je na otvaranju da je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ekonomska saradnja Srbije i Slovenije u ovoj godini u usponu i da je nivo robne razmene u prvih 10 meseci porastao za 11 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Kako je naveo, ekonomska razmena prošle godine bila je u opadanju zbog recesije i bila je za trećinu manja nego 2008. godine.
Porast ekonomske razmene dve zemlje u 2010. pokazuje da i Srbija i Slovenija izlaze iz političke i ekonomske krize, rekao je Pahor i izrazio uverenje da će i ekonomska i politička saradnja dve zemlje biti sve bolja.
"Slovenci i Srbi su ponajpre prijatelji. Zajedno sa premijerom Cvetkovićem rešavamo političke probleme i radimo na podizanju ekonomske saradnje", kazao je Pahor i istakao da je Srbija najvažniji prostor za slovenačke investicije.
Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je da se investicijama poput danas otvorene cinkare smanjuje problem nezaposlenosti u Srbiji i naveo da će u toj fabrici biti zaposleno 50 novih radnika.
Cvetković je rekao da je Slovenija jedan od najvećih investitora u Srbiji, a cinkara u Inđiji jedna od najvećih pojedinačkih investicija.
Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić istakao je da danas u pokrajini posluju 33 slovenačke kompanije, a da su u planu i investicije u fabriku bojlera u Staroj Pazovi, fabriku ambalaže u Sremskoj Mitrovici, kao i brojne investicije u Subotici.
Pajtić je naglasio da je cinkara realizovana uz pomoć Fonda za promociju investicija u Vojvodini (VIP Fonda) i da je od prvog kontakta sa koncernom Maksim iz Celja prošlo pet godina.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić rekao je da se u Srbiji osećaju prvi znaci izlaska iz krize, jer se grade nove fabrike i zapošljavaju novi radnici.
Prema njegovim rečima, uočiljiv je trend novih investitora u Srbiji.
Dinkić je pohvalio opštinu Inđija i rekao da je među najrazvijenijim u Srbiji i da će u narednoj godini stopa nezaposlenosti u toj opštini biti šest odsto, što je manje od prosečne stope nezaposlenosti u Evropskoj uniji.
Gradonačelnik Inđije Goran Ješić rekao je da na teritoriji opštine ima ukupno pet slovenačkih investicija.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



















