Osnovni cilj - veća transparentnost postupka

Izvor: Danas, 12.Avg.2014, 00:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osnovni cilj - veća transparentnost postupka

Izmene Zakona o stečaju, koje sutra stupaju na snagu, uz usvojene zakone o privatizaciji i radu i najavljeni zakon o planiranju i izgradnji, biće osnov za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta, privlačenje investicija i reformske privredne aktivnosti u narednom periodu. Predlogom ovog zakona otkloniće se problemi koji su se pojavili u praksi a nisu se mogli prepoznati u momentu kada je donet Zakon o stečaju.

Osnovni ciljevi usvojenog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << su povećanje transparentnosti tog postupka i sprečavanja zloupotreba u praksi, povećanje prava poverilaca, stvaranje podsticaja za pravovremeno pokretanje stečajnog postupka, otklanjanje drugih uočenih problema u praksi.

Zakonom se, kroz javno objavljivanje svih podataka o toku stečajnog postupka na internet strani ovlašćene organizacije (ALSU), povećava transparentnost stečajnog postupka, odnosno omogućava se svim zainteresovanim licima da budu obaveštena o toku stečajnog postupka u svim njegovim fazama.

Kao veoma važan cilj je i stvaranje podsticaja za pravovremeno pokretanje stečajnog postupka uz unapred pripremljen plan reorganizacije (UPPR), kao načinom da preduzeće kroz reprogram svojih dugova nastavi da živi. UPPR, kao i plan reorganizacije našao je široku primenu u praksi, i pokazao se kao dominantan način i brz postupak, koji uz relativno niske troškove omogućava dužniku da sprovede finansijsko restrukturiranje, i što je najvažnije, da nastavi da posluje. Izmenama zakona ubrzava se postupak usvajanja UPPR-ova i planova reorganizacije, a promena tog modela počinje na dan kada rešenje o potvrđivanju plana reorganizacije postane pravosnažno.

Konačan ishod primene novih zakonskih rešenja pre svega će se ogledati u povećanju stepena namirenja poverilaca i smanjenja troškova stečajnog postupka. Ograničavanjem predujma za mikro pravna lica omogućiće se i poveriocima i dužnicima da lakše pokrenu stečajni postupak. U cilju smanjenja troškova, pojednostavljen je postupak oglašavanja i ukinuta je obaveza dobijanja saglasnosti Komisije za zaštitu konkurencije prilikom podnošenja plana reorganizacije, osim ako je stečajni dužnik srednje i veliko pravno lice.

Osnovno načelo stečaja glasi: „stečaj omogućava kolektivno i srazmerno namirenje stečajnih poverilaca“, u čijem interesu se, znači, postupak i sprovodi.

Novim zakonskim rešenjima otklanjaju se elementi koji su u praksi izazivali zloupotrebu i korupciju. Tako sva lica koja su povezana sa stečajnim dužnikom ne mogu više da budu članovi odbora poverilaca i svrstavaju se u četvrti isplatni red. Odbor poverilaca je najvažniji organ u stečaju koji donosi ključne odluke u toku postupka, o načinu prodaje, ceni. Praksa je pokazala da su povezana lica, ćerke-firme, delom dovela preduzeće do stečaja izvlačeći zdravu imovinu i kapital iz stečajnog dužnika. Kontradiktorno je bilo da ta preduzeća, povezana lica, kao članovi odbora poverilaca, kasnije učestvuju u odlučivanju o toku stečaja. Praksa je pokazala i da su kao članovi odbora poverilaca na sve zakonom dozvoljene ili nedozvoljene načine pokušavali da produže trajanje stečaja, kao i trajanje postupka usvajanja planova. Kada im nije bilo u interesu da se stečaj brzo završi, odbor poverilaca je odugovlačio sa davanjem saglasnosti koja je od njega tražena. A tamo gde je trebalo mišljenje, nisu ga davali na vreme. Usvojenim izmenama takve situacije su onemogućene i povezana lica svoja prava sada mogu ostvariti tek nakon svih ostalih poverilaca.

Jedna od novina je i da će umesto diskrecionog ovlašćenja sudija, izbor stečajnog upravnika sud sada vršiti isključivo metodom slučajnog odabira sa liste aktivnih stečajnih upravnika za područje nadležnog suda. Daje se mogućnost i odboru poverilaca, da se u roku od sto dana od dana otvaranja stečajnog postupka saglasi sa imenovanjem stečajnog upravnika ili da predloži drugog.

U odredbama o međunarodnom stečaju, zakon će dosledno sprovoditi pravilo o središtu glavnih poslovnih interesa. Za strana pravna lica koja imaju središte glavnih poslovnih interesa u Republici Srbiji nadležan će biti sud u Republici Srbiji, koji će biti nadležan i za sve sporove koji proizlaze iz stečajnog postupka i koji su blisko povezani sa njim.

Efekti rešenja predloženih ovim zakonom merljivi su i izraženi su ključnim indikatorima kvaliteta stečajnog postupka, pre svega stepenom namirenja, ali i troškovima i dužinom trajanja postupka. Pozitivni efekti se pre svega ogledaju u smanjenju indirektnih troškova stečajnog postupka, odnosno pravovremenom pokretanju postupka, čime se povećava vrednost stečajnog dužnika ili stečajne mase.

Autorka je v.d. direktora Agencije za licenciranje stečajnih upravnika

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.