Izvor: Blic, 17.Sep.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oružari neće otkaze

Oružari neće otkaze

Više od 3.000 radnika 'Zastava - Namenskih proizvoda' juče je izašlo ispred Skupštine grada, protiveći se najavljenom masovnom otpuštanju radnika iz ove fabrike. Samostalni sindikat ZNP je, kako je juče saopšteno, protiv takozvanog programa poslovodstva koji ima dva rešenja - otpuštanje 1.500 radnika ili, prema goroj opciji, ostanak samo 800 zaposlenih od sadašnjih 3.600.

- Neki ljudi šire strah po Srbiji otpuštajući radnike. Oni su >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se ogrnuli plaštom reformista i demokrata, ali tako u Kragujevcu s 'Namenskom' neće moći. Mi smo se na izborima opredelili za bolji život, a ne za bilo kakvu političku opciju - izjavio je predsednik Samostalnog sindikata 'Namenske' Jugoslav Ristić i izneo da su zahtevi Sindikata da nijedan radnik ne sme da ode iz fabrike protiv svoje volje.

Osim toga, radnici 'Namenske' traže sufinansiranje zarada od strane države i smenu sadašnjeg direktora Đorđa Nestorovića, zato što je, kako ističu 'za dve godine od promene režima uspeo samo da napravi program za otpuštanje, dok tokom ranijih godina od 70 alternativnih programa proizvodnje ZNP nije ostalo ništa.

Radnicima 'Namenske' juče se pridružilo i više desetina radnika Robnih kuća 'Beograd' i PKB-a, koji traže isplatu zaostalih zarada i poništenje privatizacije. Oni su na skup ispred Skupštine grada došli u znak solidarnosti sa oružarima koji su se, prema njihovim rečima, do sada borili za bolji život svih radnika u Kragujevcu.

- Ova fabrika uskoro slavi 150 godina postojanja. To je prva fabrika u Srbiji, a dočekali smo ovaj jubilej na ulici. Fabrika proizvodi političku robu - oružje i ovakav plan reformi koji donosi otpuštanje hiljada radnika nećemo prihvatiti - rekla je član Sindikata Sanja Antonijević.

Ona je juče na engleskom jeziku, naglasivši da u Republičkoj vladi ima ljudi koji bolje razumeju strani nego srpski jezik, poručila odgovornim ministrima:

- Jednom smo vam mi pomogli da dođete na vlast, a danas je pomoć potrebna nama. Pitamo se hoćete li nam pružiti pomoć, a mi ćemo vašu pomoć sigurno zapamtiti.

Radnici 'Namenske' su juče započeli ulične proteste i najavili da će ih uskoro radikalizovati, jer će na ulice Kragujevca osim 'oružara' izvesti i radnike iz svih ostalih preduzeća. N. R. Država najveći dužnik

Prema podacima 'Namenske', država duguje ovoj fabrici ukupno 59.540.507 dolara za isporučeno, ali nikad plaćeno oružje inostranstvu. Najviše oružja napravljenog u Kragujevcu isporučeno je Kubi, u iznosu od 24.957.544 dolara. Veliki dužnik je i Etiopija kojoj je isporučeno oružja za 16.296.322 dolara. Treći na listi dužnika je Sudan s nešto više od osam, zatim slede Irak i Angola sa po četiri, dok su na dnu lestvice Mozambik i Gvajana sa 722.011 i 340.955 dolara. Kako kažu predstavnici Sindikata, zbog ovih dugovanja država je dužna da pomaže fabriku.

Prema njihovim proračunima, za 429 radnika kojima je ostalo još pet godina do penzije i 430 invalida potrebno je 3.700.000 dolara da bi im se otkupio radni staž i platile penzije. S. A. L.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.