Operateri u Hrvatskoj protiv poreza

Izvor: B92, Beta, 28.Jul.2009, 08:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Operateri u Hrvatskoj protiv poreza

Zagreb -- Telekomunikacioni operateri Vipnet i T-HT navode da je uvođenje poreza na prihod od usluga mobilne telefonije loše i da će dovesti do poskupljenja

Minut razgovora poskupeće za oko deset odsto na 1,65 kuna, odnosno 22,5 evrocenti, a kratke SMS poruke i multimedijalne MMS poruke poskupeće za po pet procenata, pri čemu će SMS poskupeti na 42 lipe, odnosno 5,7 evrocenti, a MMS na 2,1 kunu, odnosno oko 29 evrocenti.

Prema proceni dva najveća operatera >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Vipneta i T-HT-a, telefonski račun od 200 kuna, odnosno oko 27 evra, biće za oko osam odsto viši i iznosiće 216 kuna, odnosno 29,5 evra.

Vlada Hrvatske je odlučila da poveća porez na dodatu vrednost, uvede porez na plate građana i porez na prihod mobilnih operatera da bi povećala budžetske prihode. T-HT je procenio da će po osnovu novog poreza u državnu kasu uplaćivati 5,5 miliona evra mesečno, dok je procena Vipneta da će državi davati dodatnih 2,1 milion evra mesečno.

Predsednik Uprave T-HT-a Ivica Mudrinić doveo je u pitanje ustavnost tog predloga jer su nejasni kriterijumi po kojima su mobilni operateri odabrani kao jedine kompanije čiji bruto prihod će se dodatno oporezivati. "Ako su želeli da oporezuju kompanije koje posluju s dobiti, onda je to trebalo da se odnosi na sve", kazao je on.

"Ako se radi o oporezivanju luksuza, što telekomunikacije nisu, onda bi trebalo uvesti takse na sve luksuzne proizvode, a ako se radi o destimulaciji štetnih navika, trebalo bi objasniti zbog čega su telekomunikacione usluge štetne", dodao je Mudrinić.

Predsednik Uprave Vipneta Mladen Pejković ocenio je da će se tom merom poslati loša poruka stranim investitorima i da će potrošnja pasti zbog viših cena.

U Hrvatskoj rade mobilni operateri Vipnet, iz sastava grupe Mobilkom Austrija koja u Srbiji radi preko Vipa, T-HT odnosno Hrvatski telekom čiji većinski vlasnik je „Dojče telekom" i švedski Tele2.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.