Izvor: B92, Beta, 05.Dec.2008, 17:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opala vrednost plata u Srbiji
Beograd -- Vrednost prosečne plate u Srbiji za samo nekoliko nedelja pala je za 50 evra iako se njen iznos u dinarima nije menjao.
Osim u svakodnevnoj potrošnji, promene u kursu evra posebno osećaju građani koji su već podigli kredite za stanove i automobile, a oscilacije u kursu odvraćaju mnoge koji bi sada hteli da dignu kredit.
Prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, svakoga dana sve je manje novih kredita. U odnosu na septembar, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kada je bilo odobreno preko 1.700 kredita, u novembru je odobreno samo nešto više od 900 kredita.
"Posmatrano iz meseca u mesec, pad je negde oko 20 odsto u broju primljenih zahteva u decembru, sticajem okolnosti da je kraj godine", kaže Aleksandar Jović iz Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita.
"Velika pompa se digla u svetu, pa i kod nas, pretpostavljam da će doći do većeg pada od 20 odsto, ali posmatramo, ukupno stanje je vrlo stabilno, tržište je zdravo i nema najave problematičnih kredita", kaže on.
Sve manjem broju stambenih kredita doprinela je i politika banaka koje zbog povećane nesigurnosti detaljnije proveravaju kredibilitet potencijalnih zaduženika, pa se i tako stvara klima nesigurnosti.
"U takvom ambijentu teško će se ko usuditi da uzima te kredite - dolazi do zastoja koji može malo i duže da potraje", kaže Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja.
"Svakako je i manji obim kredita koji se nudi, tako da u sadejstvu oba faktora nisu iznenađujući takvi podaci", kaže on.
Ipak, u Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita kažu da su, od oko 40.000 do sada obrađenih zahteva, samo u 9 slučajeva morali da preuzmu plaćanje umesto dužnika.
Slično stanje je i na tržištu automobila gde prodavci kažu da prodaja u ovom trenutku zavisi uglavnom od poslovanja banaka i lizing kuća.
"Naravno da se osetio pad u prodaji. Koliko to verovatno zavisi od načina razmišljanja, funkcionisanja u svakoj firmi, svakog menadžmenta ponaosob", kaže Branislav Kunić iz Autokomerca.
"Neki kraj oktobra, pa čak i početak oktobra bio je vrlo specifičan za auto-branšu: pojavio se relativno solidan pad prodaje, koji se u zavisnosti od modela kretao od 25, 30, pa do 50 odsto", kaže on.
Sudeći prema smanjenom interesovanju za kredite, građani su ozbiljno shvatili upozorenja stručnjaka da će 2009. godina biti možda i teža od tekuće.








