Ohrabriti svedoke korupcije

Izvor: S media, 24.Nov.2009, 15:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ohrabriti svedoke korupcije

Bez zaštite službenika koji ukazuju na nezakonitost u radu javnih organizacija, Srbija ne može napraviti ozbiljniji pomak u borbi protiv korupcije, ocenila je danas organizacija Transparentnost Srbija.

Ta organizacija očekuje da će skupštinska većina podržati amandman koji je u tom pogledu predložio zaštitnik gradjana.

Transparentnost Srbija je u u saopštenju izrazila nezadovoljstvo zbog, kako je navedeno, odbijanja Vlade Srbije da podrži normu koji je predložio >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << zaštitnik gradjana, a čiji je cilj zaštita od odmazde službenike koji su imali dovoljno smelosti da progovore o korupciji unutar svojih organizacija.

Zaštitnik gradjana je tu normu predložio u procesu usvajanja izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

U Srbiji se manje od jednog procenta krivičnih dela korupcije prijavljuje nadležnim organima i "borba protiv korupcije" je deklarisani prioritet vlade, a zaštita "duvača u pištaljku" je medjunarodna obaveza Srbije, jer je to obavezujuća preporuka GREKO, koji je antikorupcijsko telo Saveta Evrope.

Svako odlaganje regulisanja pitanja "duvača u pištaljku" nanosi veliku štetu državnom budžetu i dodatno urušava poverenje u postojanje političke volje za obračun sa korupcijom, istakla je Transparentnost Srbija.

"Potpuno je neuverljivo objašnjenje koje je ispred Vlade Srbije dao ministar kulture, prema kojem treba sačekati usvajanje Zakona o klasifikaciji tajnih podataka, budući da će se o oba ova predloga odlučivati na istoj sednici Narodne skupštine", ocenjeno je u saopštenju.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.