Od kada je Tabaković na čelu NBS devizne rezerve gotovo udvostručene

Izvor: B92, 12.Avg.2019, 13:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od kada je Tabaković na čelu NBS devizne rezerve gotovo udvostručene

Beograd -- Bruto i neto devizne rezerve NBS dostigle su u julu 2019. nove najviše nivoe od 2000, od kada se na ovaj način prate podaci, saopšteno je iz Narodne banke.

Bruto devizne rezerve su na kraju jula iznosile 12,75 milijardi evra, što je za 612,4 miliona evra više nego u junu, a u odnosu na jul 2018. godine povećane su za 1,35 milijardi evra.

Iz centralne banke ističu da su bruto devizne rezerve povećane najvećim delom po osnovu intervencija NBS na domaćem >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << deviznom tržištu neto kupovinom deviza za 1,73 milijardi evra, što je najzdraviji način povećanja rezervi, i to u periodu kada se Srbija neto razdužila po osnovu deviznih kredita i deviznih hartija od vrednosti za 1,85 milijardi evra.

Deviznim rezervama na ovom nivou obezbeđuje se pokrivenost novčane mase M1 od 193 odsto i oko šest meseci uvoza robe i usluga, što je dvostruko više od standarda kojim se utvrđuje odgovarajući nivo pokrivenosti uvoza robe i usluga deviznim rezervama.

Neto devizne rezerve (devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve i drugim osnovima) na kraju jula iznosile su 10,79 milijardi evra, što je za 652 miliona evra više u odnosu na kraj prethodnog meseca.

Od avgusta 2012. godine, od kada je na čelu NBS guverner Jorgovanka Tabaković, neto devizne rezerve su gotovo udvostručene, povećane su za 5,26 milijardi evra, u najvećoj meri intervencijama centralne banke za 2,74 milijardi evra.

U ovom periodu, Srbija se više neto razdužila u deviznom znaku u iznosu od preko tri milijarde evra.

U potpunosti su izmirene sve obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu po osnovu stend-baj aranžmana iz 2009. godine, pri čemu je Srbija iz deviznih rezervi otplatila 1,58 milijardi evra.

Takođe, taj aranžman koštao je državu Srbiju dodatnih 91,2 miliona evra po osnovu troškova aranžmana.

Otplata glavnice započeta je avgusta 2012. godine, a završena aprila 2016. godine, od kada Srbija više nema obaveza prema MMF-u, precizraju iz NBS.

Pored toga, građanima je isplaćeno 1,2 milijarde evra po osnovu stare devizne štednje, a takođe je smanjen i devizni dug Republike Srbije po osnovu kredita i hartija od vrednosti na domaćem i međunarodnom finansijskom tržištu u neto iznosu od 236,8 miliona evra.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.