Od dugova nema spasa

Izvor: B92, 20.Maj.2013, 11:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od dugova nema spasa

Beograd -- Refinansiranje zajmova teško da može da nas izvuče od nagomilanih obaveza. Oko 130.000 građana kasni duže od 90 dana sa namirivanjem rata, pišu Novosti.

Refinansiranjem već uzetog zajma novim kreditom građani teško da mogu da se izvuku iz dugova. Što zbog prezaduženosti, jer banke nisu "popustile" limite za iznos maksimalne rate, koja uglavnom ide do 40 odsto od plate, što zbog visokih kamatnih stopa na nove kredite, koje idu preko 20 odsto.

Uz to, nekolicina >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << banaka dozvoljava da se problematičan kredit kod njih refinansira samo jednom.

"Sosijete ženeral banka odobrava kredite za refinansiranje u skladu sa potrebama klijenta, a isti kredit može da se refinansira više puta" - rečeno je "Novostima" u ovoj banci.

"Pored kredita, moguće je refinansirati i zajam po kreditnim karticama i dozvoljenom minusu. Refinansiranjem, klijent može da dobije grejs period, produži rok otplate ili spoji više zaduženja u jedno, čime snižava mesečni iznos potreban za servisiranje obaveza prema banci."

PRODUŽENjE ROKA

Pozajmiti isti iznos novca, pod istim uslovima, ali na duži rok, rešenje je kome često pribegavaju klijenti prilikom refinansiranja zajma. Na taj način smanjuje se mesečna rata, ali se povećava ukupan iznos koji se izdvaja na ime kamate za ceo period otplate. Problem, međutim, nastaje kod onih klijenata koji su već maksimalno zaduženi, na najduže rokove koje banka nudi. Tada može da se računa samo na reprogram duga, koji uključuje i grejs period, ali to je već odluka svake banke u skladu sa problemom konkretnog klijenta.

Naš sagovornik ističe da se klijenti ove banke najčešće opredeljuju za refinansiranje sa produženjem roka otplate ili uz dodatnu gotovinu.

"Klijentima uvek preporučujemo da se, čim ustanove da im je otežano plaćanje mesečnih rata, odmah obrate ličnom bankaru kako bi zajedno našli rešenje prihvatljivo za obe strane", kažu u ovoj banci.

"Ne treba da čekaju da im se obaveze nagomilaju, a docnja upiše u Kreditni biro, jer im to pravi problem ne samo sa aktuelnim već i s potencijalnim budućim zaduženjima. Aktiviranju sredstava obezbeđenja banke pribegavaju samo ukoliko sa klijentom ne nađu nijedno drugo rešenje, a ta mera nije u interesu ni banke ni klijenta."

Zvanično, oko 130.000 građana kasni duže od 90 dana s namirivanjem svojih dugova. Iako je to veliki broj, nivo ukupnog zaduženja, gledano iz ugla banke je mali, tako da bankarima ne predstavlja veliki problem u ukupnom iznosu duga, koji iznosi 591 milijardu dinara. Naročito u poređenju sa privredom, koja duguje trostruko više i značajno kasni sa namirivanjem duga.

Kada je reč o ceni kredita za refinansiranje za stanovništvo, ona je uglavnom ista kao i kod običnih keš kredita. Za dinarske zajmove premašuje 20 odsto, dok su oni vezani za evro nešto jeftiniji, u proseku do 15 odsto. Razlog zašto se većina klijenata opredeljuje ipak za dinarski kredit jeste što se kod njega ceo iznos dobija "na ruke", odnosno, po namirivanju starog zajma, ostatak "leže" na račun. Kod kredita vezanih za evro, pak, i dalje važi obaveza izdvajanja najmanje 30 odsto depozita, tako da bi retko koji već zadužen klijent bio kreditno sposoban da na taj način refinansira zajam.

U Sberbanci nije ograničeno koliko puta sme da se refinansira isti zajam.

"Takav limit ne postoji, ali naravno da se svaki sledeći put situacija i za banku i za klijenta komplikuje", ističu u Sberbanci.

"Zato je najbolje da se pri prvom restrukturiranju posao dobro odradi kako se svima u procesu ne bi gomilali troškovi. Važno je da klijent dobro razmisli i odmeri svoje mogućnosti i jasno ih prezentuje banci kako bi reprogram kredita bio što uspešniji."

U Kredi Agrikol banci ovaj limit takođe ne postoji. Ali njihovi službenici ističu da se prilikom refinansiranja obaveza u banci proverava kreditna sposobnost i kreditna istorija klijenta, odnosno urednost vraćanja, baš kao i kod podnošenja zahteva za potpuno nov kredit.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.