Izvor: B92, 09.Jul.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Očekuje se dobar rod duvana
Beograd -- U Srbiji je počela berba duvana i očekuje se dobar rod, koji će biti nešto veći od devet hiljada tona, kaže Đorđo Radojičić.
U Srbiji se godišnje proizvede više od 20 hiljada tona cigareta
Radojičić, koji je predsednik Grupacije proizvođača duvana u Privrednoj komori Srbije, je dodao da se poslednjih godina rod duvana uvećava i naveo da je pre četiri godine proizvodnja bila oko pet hiljada tona, dok je ove godine skoro udvostručena. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
On je podsetio da je sedamdesetih godina proizvodnja dostizala 30 hiljada tona i dodao da je ove godine duvan posađen na oko pet hiljada hektara i da se očekuje dobar rod i kvalitet.
Srbija izvozi male količine duvana, a mnogo uvozi, kazao je on i podsetio da je početkom godine iz Zakona o duvanu izbačena odredba koja je proizvođače cigareta u Srbiji obavezivala da otkupljuju domaći duvan.
Fabrike su najviše motivisane profitom i kupuju gde im se najbolje isplati, a domaći proizvođači nisu u situaciji da jeftino prodaju duvan, jer je otkupna cena, zajedno sa premijom, jedva 2,2 evra po kilogramu, dok je u Evropi samo premija tri evra po kilogramu, objasnio je Radojičić.
U Srbiji je otkupna cena duvana od 1,4 do 1,5 evra po kilogramu, a u Evropi 0,30 do 0,70 evro-centi za kilogram, ali s obzirom na kvalitet ovogodišnjeg roda, "nadamo se da ćemo naš duvan uspeti da prodamo i na domaćem tržištu i u svetu", istakao je on.
Radojičić je dodao da se u Srbiji malo proizvode orijentalne sorte duvana, ali i da bi premije za tu vrstu proizvodnje trebalo da budu povećane za 20 dinara po kilogramu, kako bi proizvođači imali interes da proizvode.
Srbija bi godišnje trebalo da proizvodi, s obzirom na strukturu proizvodnje duvana u cigarete, između 13 i 15 hiljada tona duvana, kazao je Radojičić.












