Izvor: B92, 08.Sep.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nova pravila poslovanja u Podravci
Koprivnica -- Zdravko Šestak, predsednik Uprave Podravke najavljuje manje menadžerske plate, ali i otkaze ukoliko se ne poveća proizvodnja.
Vegeta je jedan od najpoznatijih Podravkinih proizvoda na našem tržištu
U intervjuu za novine Šestak je rekao da se odluka o smanjenju plata već sprovodi i da je njegova plata smanjena za čak 18 odsto, što je po njegovim rečima najveći procenat u Upravi. On navodi i da će promene u plaćanju zaposlenih varirati od >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << povećanja plata do 10 odsto, da smanjenja od čak 50 odsto.
Smanjenje plata u Upravi bio je, prema rečima Šestaka jedan od uslova za prihvatanje pozicije predsednika Uprave. Njegove odluke o smanjenju troškova, reviziji svih ugovora sa partnerima i prava menadžmenta, kao i o uvođenju nove organizacione strukture već su doveli do nezadovoljstva u kompaniji.
Šestak, međutim navodi da je štednja jedini način za povećanje profitabilnosti preduzeća.
„Teško da do kraja godine možemo očekivati rast prihoda koji bi bitno podigli profitabilnost. Teško je, takođe, očekivati da bi potencijalne akvizicije mogle do kraja godine imati toliko velik uticaj na prihode i dobit. Smanjenje troškova jedini je odgovor", objasnio je Šestak svoju odluku.
Na pitanje koje će troškove smanjiti do je na poziciji predsednika Uprave Podravke, Šestak je naveo da su to sva davanja koja nemaju direktne beze sa poslovanjem firme.
"Članstava u međunarodnim organizacijama, donacije i sponzorstva događaja, ne samo da nemaju veze s poslovanjem Podravke, nego ni s njezinom tradicijom. A smanjivaće se i plate, naravno", rekao je Šestak.
Iako nije htio da komentiriše brojke koji analitičari spominju kada govore o višku radnika, Šestak je priznao kako je Podravka, prema svim pokazateljima poslovanja 'po glavi’ jedna od najlošijih kompanija u regionu.
Šestak je na pitanje o privatizaciji Podravke, odnosno prodaje 26 odsto državnog vlasništva, rekao kako u ovom trenutku, u vreme krize na svetskom tržištu hrane, takva odluka ne bi bila dobra, no napomenuo je kako je to ipak pitanje za Vladu.







