Nov pokušaj prodaje

Izvor: Politika, 29.Avg.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nov pokušaj prodaje

Više vredi zemlja nego svi objekti zajedno, ali kupaca nema – čeka se još niža cena

Sremska Mitrovica – Tri pokušaja tenderske prodaje Fabrike celuloze i papira „Matroz” su propala, pa je fabrika otišla u likvidaciju, u septembru 2007. godine. Na prvoj licitaciji u julu ove godine ponuđena je, bez dugova i radnika, za 960 miliona dinara. Prodaja propala. Nije bilo kupaca.

Nova cena fabrike je 657 miliona dinara, a licitacija je zakazana >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za 23. septembar ove godine. Teško je poverovati da će se i na ovoj licitaciji naći kupac za ovu ugašenu fabriku.

U međuvremenu su licitacijom rasprodate građevinske mašine, lokomotive, vagoni i vozila preduzeća za 32 miliona dinara, a nedavno su prodata i četiri poslovna objekta – knjižare i papirnice. Tri u Sremskoj Mitrovici i jedna u selu Laćarak za 1,3 miliona evra. Taj novac je isplaćen na ime hipoteka na ovim lokalima, a 1070 radnika nestrpljivo čeka da im se isplati po 12 minimalnih zarada, neto 140 miliona dinara, ali i uplate doprinosi za PIO, kako bi mnogi od njih mogli da odu u penziju.

– Kao eventualnog kupca spominju beogradsku „Avalu”, koja bi navodno obnovila proizvodnju celuloze i zaposlila oko 300 radnika, ali ja u to ne verujem. Bojim se da će i radnici ostati bez plata, koje treba da im se isplate, jer čini mi se da će i ova licitacija propasti, a onda cena ide dole. Kupca neće biti dok fabrika ne bude ispod sto miliona dinara – kaže Gojko Pavlović, bivši predsednik sindikata u „Matrozu”.

Međutim, valja reći da uz svu imovinu, građevinske objekte i industrijske pogone, među kojima je i pogon celuloze, budući kupac „Matroza” dobija i oko 56 hektara građevinskog zemljišta, kompletno opremljenog infrastrukturom, na najpovoljnijem mestu u Sremskoj Mitrovici – preko puta nove industrijske zone „Sever”.

J. Slatinac

[objavljeno: 30/08/2008.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.