Njemačkoj ekonomiji trebaju izbjeglice

Izvor: SEEbiz.eu, 21.Jun.2015, 09:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Njemačkoj ekonomiji trebaju izbjeglice

KOMENTAR - Za pohvalu je to što savezna vlada u Berlinu i njemačke savezne pokrajine na vrh političke agende djelovanja stavljaju izbjeglice i što žele dogovoriti buduće korake.

Mnogi ljudi, koji bježeći od rata i protjerivanja dođu u Njemačku, kod nas će ostati duže vremensko razdoblje - ili možda i zauvijek. U interesu svih je da se uradi sve što je moguće, kako bi se ti ljudi što brže mogli integrirati na tržište rada. To je nužno kako bi se i oni sami mogli >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << skrbiti oko sebe i integrirati u društvo.

Nakon reforme njemačke vlade o lakšem pristupu tržištu rada moraju slijediti daljnjii koraci kako bi se to moglo provesti i u praksi. Upravo zbog toga je izbjeglice od samog početka potrebno podržati u učenju njemačkog jezika i zato im je potrebno osigurati financijska sredstva.

Pristup tržištu rada izbjeglicama i osobama s takozvanim toleriranim boravkom u Njemačkoj (njemački: Duldung), treba pojednostaviti bez zabrana rada. Također je potrebno pojednostavniti način zapošljavanja, odnosno provjeriti da li za određeno radno mjesto postoji neka kvalificirana osoba iz Njemačke, odnosno EU-a. Kada je riječ o privremenom zapošljavanju u okviru kojeg ne postoji kvalifikacija ili ona nije priznata, određena osoba svog poslodavca kroz praktičan rad može uvjeriti da je ona odgovarajuća osoba za to radno mjesto.

Mnogi mladi, koji kao maloljetnici dolaze u Njemačku, ne samo da su spremni, nego su jako motivirani za izučavanjem zanata. Upravo za njih proces dobivanja azila ne treba pretvoriti u „život na čekanju". U isto vrijeme postoji veliki broj poduzeća koja očajnički traže mlade ljude za obuku u svojim pogonima.

Zbog toga pravo na boravak za tražitelje azila i osobe s „Duldungom", koje su pronašle mjesto za izučavanje zanata, generalno treba biti osigurano kao i olakšan pristup sredstvima za poticaj stručne izobrazbe. Proceduru rješavanja zahtjeva za traženje azila treba dodatno ubrzati. Treba osigurati nužna financijska sredstva, kadrove i stvoriti strukturalne uvjete kao bi zavodi za zapošljavanje mogli posredovati u zapošljavanju i davanju savjeta.

Ingo Kramer je od studenog 2013. godine predsjednik Saveznog udruženja njemačkih poslodavaca (BDA). Ovaj 62. godišnjak je osim toga i direktor grupacije J. Heinr. Kramer u Bremerhavenu. Oženjen je i otac je četvero djece.

www.dw.de

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.