Izvor: Blic, 20.Jul.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Niže stope poreza na plate
Niže stope poreza na plate
Smanjenje stope poreza na zarade sa 14 na 12 odsto i potpuno oslobađanje od plaćanja poreza za deo zarade do 5.000 dinara mesečno, suština je poreskih izmena koje je Skupština Srbije usvojila proteklog petka, a koje stupaju na snagu 1. januara 2007. godine.
Izmenama zakona o porezu na dohodak građana i zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, ukupno opterećenje neto zarada, koje sada na nivou republike u proseku iznosi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 73,1 odsto, biće smanjeno na 62,7 odsto. U nameri da obezbedi pravedniji sistem oporezivanja zakonodavac je predvideo veća poreska oslobađanja za radno intenzivne grane (tekstilna i industrija kože i obuće) i nerazvijene regione. Tako će opterećenje neto zarada u Svrljigu iznositi 53,1, a u Beogradu 63,8 odsto.
U cilju zaštite socijalno najugroženijih slojeva minimalna osnovica za plaćanje doprinosa sa sadašnjih 40 smanjena je na 35 odsto prosečne mesečne plate u prethodnom kvartalu. Poljoprivrednici će i dalje biti u potpunosti oslobođeni plaćanja poreza na katastarski prihod, a oslobađanje važi i za 2006. i za 2007. godinu. Zakonskim izmenama uvedene su i podsticaji za nova zapošljavanja: potpuno oslobađanje od plaćanja poreza i doprinosa u trajanju od tri godine za zapošljavanje invalidnih lica i pripravnika mlađih od 30 godina, a u trajanju od dve godine za zapošljavanje nezaposlenih mlađih od 30 godina, a koja su najmanje tri meseca na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje. Za poslodavce koji zaposle starije od 45 godina koji su na birou najmanje šest meseci, predviđeno je oslobađanje od plaćanja poreza na plate i 80 odsto doprinosa. Navedene mere za stimulisanje zapošljavanja primenjivaće se od 1. septembra ove godine.
Ukupno poresko rasterećenje privrede, prema računici Ministarstva finansija, 'otežaće' džepove poslodavaca za 31,5 milijardi dinara.
Branislav Krivokapić








