Izvor: B92, Beta, 25.Nov.2008, 17:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neznatan minus i novi minimumi
Beograd -- Indeks najlikvidnijih akcija Beogradske berze Belex15 dan je završio u padu od 0,17 odsto, na 546,59 poena. Indeks Belexline je pao 0,38 odsto na 1.212,72 poena
Sve više akcija na Beogradskoj berzi na istorijskim minimumima
Promet je vredeo 88,58 miliona dinara, odnosno oko milion evra. Učešće stranih investitora bilo je 26 odsto u ukupnoj i 47 u trgovini akcijama pri čemu u kupovini akcija 42 a u prodaji deset procenata više.
Gotovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << maksimalnih 12 odsto izgubio je u kontinuiranoj trgovini Vital[VITL] koji je završio na 959 dinara za akciju nakon što je tokom trgovine ubeležio novi dosadašnji minimum od 958 dinara. Promet je bio skroman.
Nepunih 11 odsto pojeftinio je Simpo [SMPO], a neznatno više od deset Metals banka [MTBN]. Hartija novosadske banke, koja je u trgovini pala na novi dosadašnji minimum od 3.200 dinara, na kraju trgovine je koštala 3.219 dinara. Promet je bio solidnih 4,53 miliona dinara.
Dunav osiguranje [DNOS] je izgubilo 9,68 odsto na vrednosti i završilo na 1.801 dinar za akciju pošto je tokom dana registrovalo novu najnižu cenu do sada od 1.800 dinara. Nešto više od osam procenata pala je cena zemunskog Pupin Telekoma [PTLK], na 550 dinara po hartiji, odnosno novi minimum za godinu dana.
Dobitnike su predvodili Bambi Banat [BMBI] sa rastom od gotovo 12 odsto i samo jednom akcijom u prometu i Čačanska banka [CCNB] sa plusom od 10,25 odsto i takođe skromnim prometom.
Galenika Fitofarmacija [FITO] je poskupela tri i po odsto, Univerzal banka [UNBN] procenat manje, a AIK banka [AIKB] dva odsto, uz solidan promet od 3,44 miliona dinara.
Najveći promet na kontinuranom segmentu ostvaren je sa akcijama Alfa plama [ALFA], od 12,87 miliona dinara. Cena hartije jedine članice B Listinga Berze pala je 7,69 odsto, na novi najniži nivo za 12 meseci od šest hiljada dinara.
Akcijama Tigra, sa A Listinga, trgovalo se za 4,82 miliona dinara, a cena im je pala pola procenta, na 564 dinara. Kada je o druge dve hartije sa Prajm marketa reč, Energoprojektu [ENHL] je cena smanjena bezmalo dva odsto a promet je vredeo 1,42 miliona dinara, a Sojaprotein [SJPT] je izgubila nepunih pola procenta na vrednosti uz promet od 2,06 miliona.
Među akcijama sa većim prometom bio je i Veterinarski zavod Subotica [VZAS] sa 2,08 miliona dinara.
U trgovini po metodu preovlađujuće cene promet veći od milion dinara bio je samo u trgovini hartijama Topole [TPLA]. Po stabilnoj ceni od 39.964 dinara vlasnike je promenilo 36 akcija i promet je vredeo 1,43 miliona dinara.












