Neregulisani izvoz pšenice izazvao skok cena

Izvor: B92, 14.Maj.2022, 16:51

Neregulisani izvoz pšenice izazvao skok cena

Indija je zabranila izvoz pšenice.

Samo nekoliko sati nakon toga, zvaničnici indijske vlade predočili su da ove godine nije došlo do dramatičnog pada proizvodnje pšenice, ali je neregulisani izvoz doveo do rasta lokalnih cena.

"Ne želimo da se trgovina pšenicom odvija na neregulisan način ili da se desi gomilanje zaliha", rekao je danas visoki vladin zvaničnik novinarima u Nju Delhiju, prenosi Rojters.

Vlada je saopštila da će i dalje dozvoljavati >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izvoz podržan već izdatim akreditivima i zemljama koje zatraže zalihe "kako bi zadovoljile svoje potrebe za sigurnošću u hrani".

Globalni kupci su računali na zalihe drugog po veličini svetskog proizvodača pšenice nakon što je izvoz iz crnomorskog regiona pao nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. februara.

Pre zabrane, Indija je imala za cilj da isporuči rekordnih 10 miliona tona ove godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.