Neprihvatljivo da poslodavac ne može dati otkaz zaposlenom

Izvor: B92, 11.Feb.2020, 17:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Neprihvatljivo da poslodavac ne može dati otkaz zaposlenom"

Beograd -- NALED je preporučio Ministarstvu za rad da uredi oblast koja se odnosi na davanje otkaza zbog ozbiljno narušenih odnosa između poslodavca i zaposlenog.

Kako se navodi u novoj Sivoj knjizi NALED-a, neprihvatljivo je da poslodavac ne može otkazati zaposlenom ugovor o radu zbog ozbiljno narušenih odnosa, već da mora da čeka da iz tog istog razloga sud svojom odlukom prekine radni odnos.

Ističu da to poslodavcu stvara nepotrebne, a velike troškove isplate >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zarada i doprinosa zaposlenom za sve vreme vođenja radnog spora, iako je rezultat spora identičan - prestanak radnog odnosa.

"Predloženom izmenom bi se izbeglo vođenje dugotrajnih radnih sporova u slučajevima kada je poslodavac spreman da zaposlenom isplati značajniju sumu novca, pa bi se i sudovi rasteretili velikog broja radnih sporova", navodi se u Sivoj knjizi.

U Srbiji je veliki deo sive ekonomije izazvan neregistrovanim radom, a posebno u oblastima kao što su kućni i pomoćni poslovi, turizam i ugostiteljstvo i građevina, koji imaju povremeno-privremeni ili sezonski karakter, pokazala je analiza NALED-a.

Ističe se da su procedure angažovanja radnika na ovakvim poslovima, od po nekoliko dana, za poslodavce komplikovane, a troškovi angažovanja radnika, u smislu poreza i doprinosa nesrazmerno visoki, jer se u najvećem broju slučajeva obračunavaju na mesečnom nivou.

"Kao rezultat ovakve situacije, na tržištu postoji nelojalna konkurencija kada su u pitanju poslodavci, dok sa druge strane veliki broj radnika ne ostvaruje nikakva prava, a budžet Srbije ima gubitke", navodi NALED u Sivoj knjizi.

Slični problemi javljali su se i u sektoru poljoprivrede gde je 2018. godine uveden novi pojednostavljeni elektronski sistem prijave angažovanja sezonskih radnika na osnovu donetog Zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima.

Rezultati ove reforme su impresivni, navodi se u Sivoj knjizi i dodaje da oko 27.000 sezonskih radnika u poljoprivredi je angažovano preko tog sistema i oko 245 miliona dinara na ime poreza i doprinosa je uplaćeno po tom osnovu.

Imajući u vidu pozitivne efekte uvođenja pojednostavljenog elektronskog sistema prijave angažovanja sezonskih radnika u sektoru poljoprivrede, NALED predlaže da se razmotri mogućnost proširenja tog sistema prijave radnika i na druge poslove koji su po svom karakteru privremeno-povremeni ili sezonski poslovi.

Predlažu da se detaljne sektorske analize sprovedu najpre u sektorima pomoći u kući, sakupljanja otpada, turizma i građevine.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.