Nema pšenice bez dobre cene

Izvor: RTS, 11.Jun.2009, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nema pšenice bez dobre cene

Ukoliko se za ovogodišnji rod pšenice ne obezbedi minimalna cena od 17,65 dinara po kilogramu, zadrugari će savetovati proizvođačima pšenice da je ne seju na jesen. Ministar Dragin preporučio mlinarima da pšenicu otkupljuju po većim cenama.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin preporučio je žitomlinskim organizacijama da za novu pšenicu ratarima ponude više od 10 dinara po kilogramu, naglasivši veoma bitnim da se i država "uključi u bitku" >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za bolju cenu hlebnog žita.

"Mlinari su ovih dana ponudili cenu kojom nikako nismo zadovoljni i moja poruka im je da, prilikom računanja koliko bi trebalo da plate ratarima, koriste više od broja prstiju na obema rukama", rekao je Dragin.

Ministar je poručio poljoprivrednicima da, ukoliko ne moraju odmah da prodaju pšenicu, sačekaju veću cenu a, kako je istakao, država će se potruditi da uskoro počne sprovođenje Zakona o javnim skladištima.

Time će ratarima biti omogućeno da žito uskladište i na osnovu tog svog proizvoda dobiju povoljne kredite za nastavak proizvodnje, a ne da budu stalno prinuđeni da prodaju pšenicu kad je najjeftinija, rekao je Dragin.

Ministar je preporučio i direkcijama za robne rezerve Srbije i Vojvodine da, uprkos ograničenim finansijskim mogućnostima, ulože napore i kupe od poljoprivrednika pšenicu novog roda po većoj ceni od ponuđene.

Zahtevi zadrugara

Zadružni savez Vojvodine zalaže se za dobijanje minimalne cene od 17,65 dinara po kilogramu ovogodišnjeg roda pšenice i zahteva da Direkcija za robne rezerve otkupi po toj ceni od 150.000 tona do 200.000 tona hlebnog žita u cilju regulacije tržišta te žitarice.

Ukoliko izostane otkup Direkcije, prema navedenom zahtevu, proizvođačima će se savetovati da ne seju pšenicu na jesen, a zadrugama da ne ugovaraju proizvodnju pšenice.

Iz Saveza se zahteva od Vlade i Ministarstva poljoprivrede da subvencionišu troškove skladištenja pšenice proizvođačima i zadrugama do njene prodaje, jer još nije moguća primena odredbe nedavno usvojenog Zakona o javnim skladištima.

"Podsticaji poljoprivrednicima su na izrazito niskom nivou i ne ostvaruju ih svi domaći proizvođači koji su u neravnopravnom položaju u odnosu na proizvođače u okruženju", ocenjeno je u saopštenju.

Savez će se angažovati na pronalaženju novih kupaca za pšenicu ovogodišnjeg roda, prvenstveno na inostranom tržištu, u skladu sa tržišnim kretanjima u vezi cene pšenice.

Cena pšenice za proizvođače ne može biti ispod njihovih troškova proizvodnje, a u pojedinim regionima troškovi proizvodnje zbog neadekvatnih vremenskih uslova biti veći od projektovanih u kalkulaciji, uz ostvarenje nižih prinosa, navedeno je u obrazloženju.

Odbor za sistemski i ekonomski položaj zadruga i zadrugara Zadružnog saveza Vojvodine je u Novom Bečeju zaključio da cena pšenice ovogodišnjeg roda iznosi 17,65 dinara po kilogramu.

U saopštenju Zadružnog saveza navodi se da je taj zaključak donet na osnovu kalkulacija troškova proizvodnje pšenice i da navedena cena predstavlja iznos kojim se pokrivaju minimalni troškovi proizvodnje za projektovani prosečni iznos od 3,8 tona po hektaru, bez zarade proizvođača.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dragin za veću cenu pšenice

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Jun.2009

NOVI SAD - Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin preporučio je danas žitomlinskim organizacijama da za novu pšenicu ratarima ponude više od 10 dinara po kilogramu, naglasivši veoma bitnim da se i država "uključi u bitku" za bolju cenu hlebnog žita..."Mlinari...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

DRAGIN: Otkupna cena pšenice iznad 10 dinara

Izvor: Danas, 11.Jun.2009

Ministar poljoprivrede Srbije Saša Dragin predložio je juče žitomlinskim preduzećima u Srbiji da ratarima za ovogodišnju pšenicu ponude cenu veću od 10 dinara za kilogram. Na manifestaciji „Dani polja strnih žita i uljane repice“ na Rimskim šančevima kraj Novog Sada Dragin je kazao da...

Nastavak na Danas...

Počele „igre” oko otkupne cene pšenice

Izvor: S media, 12.Jun.2009, 12:37

Ministar poljoprivrede Saša Dragin predložio je juče žitomlinskim preduzećima da ratarima za ovogodišnju pšenicu ponude cenu veću od 10 dinara za kilogram i dodao da je bitno da se država uključi u „bitku za bolju cenu pšenice”. ..„Mlinari su ponudili cenu kojom nismo zadovoljni i moja...

Nastavak na S media...

„Igre” oko otkupne cene pšenice

Izvor: S media, 12.Jun.2009

Ministar poljoprivrede Saša Dragin predložio je juče žitomlinskim preduzećima da ratarima za ovogodišnju pšenicu ponude cenu veću od 10 dinara za kilogram i dodao da je bitno da se država uključi u „bitku za bolju cenu pšenice”. ..„Mlinari su ponudili cenu kojom nismo zadovoljni i moja...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.