Ne možemo u STO zbog GMO

Izvor: B92, 26.Nov.2013, 21:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne možemo u STO zbog GMO

Beograd -- Ministar trgovine Rasim Ljajić objasnio je za B92 da Srbija nije ispunila uslove za članstvo u Svetsku trgovinsku organizaciju.

Opštepoznata stvar je, navodi ministar za B92, da naša zemlja nema zakon koji je usklađen sa EU i STO koji podrazumeva, podsećamo, promet GMO proizvoda. Ljajić je demantovao napise Novosti da je Srbija "odbijena" i objasnio da se za STO ne aplicira, već da je potrebno ispuniti određene uslove koje u ovom trenutnku naša zemlja, nažalost, ne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ispunjava.

Novosti pišu pozivajući se na svoje izvore u Vladi, da je Srbiji STO pokušala da "izađe u susret" time što je bilo dovoljno da izmene zakona o GMO odobri samo Vlada, jer u većini novih članica koje se kandiduju u STO, dozvole prometa GMO mora da odobri i Skupština.

28 zemalja sveta dozvolilo je promet genetski modifikovane hrane. Većina od 159 članica Svetske trgovinske organizacije nije dala "zeleno svetlo" za GMO, a među njima su Norveška, Francuska, Švajcarska, Luksemburg, Grčka, Austrija, Mađarska, Poljska, Bugarska i Irska

"Nije bilo struja u Vladi za GMO, ali je pritisak javnosti bio ogroman. Prvi korak je bio da izbegnemo član zakona kojim se zabranjuje promet GMO, ali bismo kasnije u Zakonu propisali strogu proceduru koju nijedan odsto uvoznika GMO ne bi mogao da ispoštuje. Ispunjenje uslova koji bi zakon odredio bilo bi praktično nemoguće", ističu u Vladi.

Inače, samo 28 zemalja sveta dozvolilo je promet genetski modifikovane hrane. Većina od 159 članica Svetske trgovinske organizacije nije dala "zeleno svetlo" za GMO, a među njima su Norveška, Francuska, Švajcarska, Luksemburg, Grčka, Austrija, Mađarska, Poljska, Bugarska i Irska.

"To što Srbiju neće primiti u STO, nimalo ne treba da nas brine, jer i da su nas primili ne bismo ništa dobili", kaže agroekonomista dr Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.

Prijem u STO ne donosi veći kreditni rejting, niti bolje uslove od onih koje već imamo. Naime, Srbija ima potpisane bilateralne ugovore sa mnogim zemljama u koje treba da izvozimo hranu poput CEFTE ili bescarinske trgovine sa Rusijom na kojima ćemo zaraditi više nego što bi ikada zaradili u saradnji sa EU, prenose Novosti.

U Srbiji su 83 opštine potpisale Deklaraciju o zabrani GMO hrane. U ostalim opštinama je procedura u toku, a samo je Skupština opštine Kraljevo odbila da o tome raspravlja.

Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao gostujući u Vestima B92 da ministarstvo poljoprivrede neće dozvoliti gajenje Genetski modifikovanih proizvoda. Prema njegovim rečima, ne sme da zabrani promet roba, ali će imati regulisane propise.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NOVOSTI SAZNAJU: STO odbila Srbiju zbog GMO hrane

Izvor: Večernje novosti, 26.Nov.2013

SRBIJA ni ove godine neće biti primljena u Svetsku trgovinsku organizaciju (STO), a glavni razlog je taj što nismo odobrili promet genetski modifikovane hrane, nezvanično saznaju "Novosti" u Vladi Srbije. Jedan od glavnih uslova ulaska u STO bila je liberalizacija trgovine GMO.Rok koji je Srbija dobila...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.