Naučna saradnja sa Nemačkom

Izvor: S media, 04.Maj.2010, 16:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Naučna saradnja sa Nemačkom

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić izjavio je danas u Berlinu, posle razgovora sa nemačkom ministarkom za obrazovanje i istraživanje Anetom Šavan, da je dogovoreno potpisivanje međržavnog sporazuma o naučnoj saradnji dve zemlje.

Takve sporazume potpisali smo sa Kinom i Sjedinjenim Američkim Državama, podsetio je Đelić, ističući da je izuzetno važno da Srbija veoma brzo takav sporazum potpiše i sa Nemačkom, kao najvećom >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << naucnom silom u Evropi.

Đelić je dodao da je dogovoren zajednički rad na otvaranju ispostave Frauhofer instituta u Srbiji, poznate nemačke naučne ustanove koja broji 14.000 istraživača.

Prema njegovim rečima, ispostava u Srbiji bavila bi se prioritetnim domenima, kao što su informatika, medicina i materijali.

Govorili smo i o konkretnim projektima, kao što su baterije koje će omogućiti razvoj električnih automobila, dodao je Đelić.

Dogovoreno je da u projektu Nemacke LIB 15 Srbija učestvuje kroz kapacitete u proizvodnji baterija koje već decenijama ima, istakao je Đelić.

Šavan je rekla je da je sa "uvažavanjem saslušala izlaganje Đelića o inicijativama Vlade Srbije u vezi sa ulaganjem u istraživanja".

Ovo je jak i ohrabrujući signal za istraživanje u Srbiji i dobar signal za međunarodnu zajednicu, objasnila je Šavan, jer se time istraživanju i univerzitetima u Srbiji pruža mogućnost za međunarodnu saradnju.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.