Izvor: B92, 03.Feb.2011, 10:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Naše livnice nedovoljno iskorišćene
Beograd -- Potrebno je hitno izraditi "ličnu kartu" svih livnica u Srbiji da bi se utvrdile njihove proizvodne mogućnosti, kažu u Privrednoj komori Srbije.
Oni navode da su kapaciteti u toj privrednoj grani iskorišćeni svega 30 do 40 odsto.
Predstavnici grupacije livnica u PKS, u koju je uključeno 40 livnica, rekli su da se pretpostavlja da u Srbiji ima oko 200 i da je "lična karta" livnica neophodna, jer se ta industrija godinama smanjuje i gasi.
Do devedesetih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godina prošlog veka domaće livnice su bile evropski lideri, sa godišnjom proizvodnjom od 850.000 tona, istakli su oni.
Sekretar Udruženja za metalsku i elektroindustriju u PKS Ljubiša Obradović je naglasio da ta industrija ima perspektivu, jer su strane kompanije zainteresovane za zapošljavanje kapaciteta srpske metaloprerađivačke industrije, a pre svega livnica.
Do sada su, kako je navedeno, takva interesovanja pokazale Nemačka, Francuska, Belgija, Italija i Japan.
O interesovanju svetskih kompanija govori i činjenica da će od 1. do 3. marta Srbiju posetiti delegacija velikih japanskih kompanija, koja želi da se informiše o mašinskoj industriji i o mogućnostima ulaganja u Srbiju kroz korišćenje Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom, rekao je Obradović.
Za tu delatnost je registrovano oko 2.000 privrednih društava, sa 38.000 zaposlenih.












