NZS: Kašnjenje isplata korisnicima

Izvor: B92, 25.Jun.2012, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NZS: Kašnjenje isplata korisnicima

Nacionalna služba za zapošljavanje obavestila je da će u narednom periodu kasniti isplata sredstava korisnicima aktivnih mera zapošljavanja. Trezor demantuje.

Kao razlog navodi se da Trezor nije preneo sredstva iz budžeta ka Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

Nacionalna služba za zapošljavanje se izvinjava svim korisnicima zbog nastale situacije za koju ne može snositi krivicu.

Sredstva za finansiranje aktivnih mera politike zapošljavanja, odnosno sredstva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za isplate zarada nezaposlenima angažovanim na javnim radovima, programima stručne prakse, obukama ali i ostalim merama NSZ isplaćuju se iz budžeta Republike Srbije.

Nacionalna služba za zapošljavanje dostavlja zahtev Trezoru, Trezor potrebna sredstva prebacuje direkciji NSZ koja ih u roku od 48 sati preko svojih Filijala isplaćuje krajnjim korisnicima.

Prema informacijama koje smo dobili iz Trezora, trenutno nema sredstava u budžetu da bi se izvršili prenosi Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Poslednji prenos sredstava iz budžeta bio je 4. juna 2012. godine.

U ovom trenutku Nacionalna služba za zapošljavanje potražuje od Trezora 314 miliona dinara, od čega je 90 odsto namenjeno zaradama angažovanim osobama i to 90 miliona za javne radove, 143 miliona za programe dodatnog obrazovanja, 53 miliona za programe zapošljavanja, 17 miliona za lokalne akcione planove zapošljavanja, 3 miliona za program „Druga šansa“, 663 hiljade za program obuka i 211 hiljada za sajmove zapošljavanja.

Uprava za trezor Ministarstvo finansija Srbije negirala je s da kasni uplata novca Nacionalnoj službi za zapošljavanje (NSZ) za "aktivne mere zapošljavanja".

Kako je rečeno u toj upravi nije reč o kašnjenju, već o poštovanju mesečne dinamike trošenja sredstava predvidjenih budžetom, uz napomenu da je NSZ "do sada potrošila više od polovine godišnje aproprijacije".

NSZ za aktivne mere zapošljavanja ima budžet od 3,4 milijarde dinara, a do sada je potrošila 1,8 milijardu, kaže Uprava za trezor.

Uprava kaže da nije tačno ni da je Trezor dao informaciju da trenutno nema sredstava u budžetu, pošto Trezora na računima ima više od 30 milijardi dinara, dok zahtev NSZ predstavlja jedan odsto tog iznosa.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.