NOVI MINIMALAC 32.000 DINARA? Snažnije mere države uskoro bi trebale da stupe na snagu

Izvor: SrbijaDanas.com, 05.Jul.2019, 11:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NOVI MINIMALAC 32.000 DINARA? Snažnije mere države uskoro bi trebale da stupe na snagu

Sindikati koji će o novom minimalcu pregovarati s Vladom i poslodavcima u ime radnika, spremili su računicu s kojom će uskoro izaći pred pregovaračke strane.

Kako se saznaje, u pitanju su četiri varijante, od kojih su prve dve, kako tvrde, mnogo realnije.

- Prva opcija je da minimalna zarada koja danas iznosi oko 27.000 dinara bude povećana na nešto iznad 32.000 dinara što je 90 odsto minimalne mesečne potrošačke korpe. To je i najrealnija varijanta s obzirom >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << na najavu zvaničnika da bi u sledećoj godini minimalnu zaradu trebalo izjednačiti s minimalnom potrošačkom korpom. Druga opcija je povećanje minimalca na nivo između 31.000 i 32.000 dinara, odnosno na nešto oko 31.500 dinara, što bi bilo na nivou od oko 85 odsto minimalne potrošačke korpe - kaže izvor.

Sagovornik dodaje da su sindikati pripremili i dve rezervne varijante koje su nešto manje od 30.000 dinara, ali da ne veruju u njihovo prihvatanje. Razlog je, između ostalog i to, kako kažu, što se iz Vlade u poslednje vreme više puta moglo čuti kako će minimalac ove godine značajno povećati.

- Minimalna cena rada biće znatno povećana u septembru, a krajem godine biće povećane i plate u javnom sektoru i penzije - najavio je nedavno ministar finansija Siniša Mali.

Minimalna mesečna zarada koju u Srbiji prima 350.000 radnika danas iznosi oko 27.000 dinara. Zvanični pregovori između Vlade, sindikata i poslodavaca počinju sredinom ovog meseca, a konačnu odluku u Vladi očekuju do kraja septembra. Doneto rešenje biće primenjeno od 1. januara naredne godine.

S druge strane, Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije i jedan od članova pregovaračkog tima za povećanje minimalca, još jednom je ponovio da poslodavci na ovu temu godinama pokušavaju da uvedu jedinu moguću ekonomsku logiku.

- Sva povećanja plata treba da budu jednaka godišnjem povećanju BDP i inflacije. To je u ovoj godini ukupno oko šest odsto, što znači minimalnu zaradu od oko 28.600 dinara. Naravno, poslodavci su spremni da pristanu i na veći minimalac ali pod uslovom da nam država povećanje refundira tako što će smanjiti poreske namete - ocenio je nedavno Atanacković. Ministar finansija Siniša Mali je nedavno rekao da drastično povećanje minimalca nikako ne odgovara jednoj grupi.

Rast od 6 do 10 odsto

Od 2010. godine država je povećavala minimalac sedam puta. Na zahteve sindikata za povećanje najniže zagarantovane zarade u zemlji nije pristajala u 2014. i 2016. godini. Minimalac je od 1. januara ove godine povećan za 10 odsto, a u 2017. godini za šest odsto.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.