Izvor: B92, 05.Avg.2010, 15:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NBS povećala referentnu kamatu
Izvršni odbor NBS odlučio je danas, da referentnu kamatnu stopu poveća sa osam na 8,5 odsto.
Izvršni odbor NBS je procenio da je povećanje referentne stope potrebno kako bi se ostvarili srednjoročni ciljevi u pogledu inflacije.
Povećavajući stepen restriktivnosti monetarne politike, Izvršni odbor je imao u vidu da su neki od rizika vezanih za uticaj lošije poljoprivredne sezone na rast cena hrane na domaćem i medjunarodnom tržištu.
Ocena je da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će medjugodišnja inflacija u julu biti oko pet odsto, što je iznad očekivanja iz majskog Izveštaja o inflaciji, saopštila je centralna banka.
Pad cena poljoprivrednih proizvoda u junu i julu bio je znatno manji nego što je sezonski uobičajeno. Pored toga, može se očekivati da rast cena primarnih poljoprivrednih proizvoda, pre svega pšenice i kukuruza, vrši pritisak na brojne industrijske prehrambene proizvode.








