NBS povećala referentnu kamatnu stopu na 15,75 odsto

Izvor: Blic, 29.Maj.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NBS povećala referentnu kamatnu stopu na 15,75 odsto

Kako bi inflaciju držala pod kontrolom, Narodna banka Srbije opet je pooštrila monetarnu politiku. Razmatrajući aktuelna ekonomska kretanja, Monetarni odbor juče je odlučio da poveća referentnu kamatnu stopu sa 15,25 odsto na 15,75 odsto. Bankari kažu da je ova odluka centralne banke očekivana i da će ona uticati na to da dinarski krediti budu još skuplji.

Dosadašnji stepen restriktivnosti, prema zaključku Monetarnog odbora, nije bio dovoljan da bi se do kraja ove godine >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bazna inflacija (koja se obračunava na osnovu promena cena na malo nesezonske robe i usluga koje se formiraju prema uslovima tržišta) ostvarila u planiranom okviru od tri do šest odsto.

- Inflatorna očekivanja su porasla, a veće cene derivata nafte i industrijskih prehrambenih proizvoda uticali su na porast bazne inflacije, što je dovelo do toga da ona u drugom tromesečju bude iznad očekivane. Još jedan razlog za povećanje referentne kamatne stope je i mogućnost fiskalne ekspanzije i porast zarada u javnom sektoru, imajući u vidu obaveze koje proističu iz usvojenog budžeta - kažu u NBS i dodaju da će i dalje pratiti ekonomska kretanja, a stepen restriktivnosti monetarne politike odrediće u skladu sa ostvarenjem ciljane bazne inflacije, kako za ovu tako i za narednu godinu.

- Očigledno je da je centralna banka ostala poslednja institucija koja u pravoj meri brani stabilnost finansijskog sistema zemlje. U odsustvu pravog angažovanja vlade i aktivne fiskalne politike, a u vreme pojačavanja trenda rasta cena energenata i hrane, NBS nije imala ništa drugo da učini, već da pooštri mere. Ovo povećanje referentne kamatne stope definitivno će uticati na povećanje cene dinarskih kredita, a verovatno i na smanjenje obima ukupnih plasmana banaka - kaže za „Blic" Mirko Španović, član Izvršnog odbora „Hipo Alpe-Adria banke".

Odluka Monetarnog odbora da poveća referentnu kamatnu stopu za 0,5 procentnih poena, po mišljenju Dejana Tešića, člana Izvršnog odbora „Banke inteza" je reakcija na pojačane inflatorne pritiske i činjenicu da je već u aprilu godišnja bazna inflacija dostigla osam odsto i premašila planirani najviši nivo od šest odsto. - Ova odluka šalje signal da je makroekonomska klima negativna i da novac u Srbiji treba da poskupi i na taj način destimuliše potrošnju. Ova mera će uticati na poskupljenje prvenstveno dinarskih kredita, dok će uticaj na cene kredita indeksiranih u stranoj valuti biti ograničen i svodi se na marginalne promene, koje će banke verovatno amortizovati na teret svoje zarade - ističe Tešić, dodajući da „Banka inteza" za sada neće podizati kamatne stope ni na dinarske ni na kredite indeksirane u stranoj valuti.

Komentarišući razloge povećanja referentne kamatne stope, mr Goran Nikolić, saradnik Privredne komore Srbije, kaže da je glavni razlog taj što centralna banka želi da zauzda preteću inflaciju, kao i da baznu inflaciju do kraja godine svede na šest odsto.

- Drugi efekat ove mere, kojom se povećava atraktivnost blagajničkih zapisa NBS, jeste podrška dinaru koji je pod pritiskom usled političke nestabilnosti. Ovo povećanje referentne kamatne stope od početka godine od 5,75 odsto dovelo je do povećanja kamatnih stopa na dinarske kredite i značajno je usporilo rast kreditiranja, što je i bio cilj NBS - kaže mr Nikolić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.