
Izvor: B92, 14.Feb.2014, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NBS kamatom "čuva" dinar
Beograd -- Narodna banka Srbije zadržala je referentnu kamatnu stopu od 9,5 odsto pre svega zbog slabljenja domaće valute, smatraju finansijski stručnjaci Rajfajzen banke.
Takva odluka NBS, kako navode, ne predstavlja veliko iznenađenje, budući da je 16 od 24 analitičara predvidelo da će se NBS uzdržati od smanjenja referentne kamatne stope zbog nedavnog slabljenja vrednosti dinara prema evru.
Ovo je drugi put zaredom da NBS ostavlja referentu kamatnu stopu nepromenjenom, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nakon značajnog smanjenja u četvrtom kvartalu prošle godine za 150 baznih poena kumulativno, navodi se u analizi Istraživačkog tima Rajfajzen banke.
Što se tiče politike intervencija NBS na međubankarskom deviznom tržištu, u Rajfajzenu kažu da ne vide razlog za tako velike devizne intervencije (450 miliona evra do sada), ali da razumeju da NBS nastoji da pošalje jasnu poruku da će sprečavati bilo kakvu volatilnost izazvanu bilo spoljnim bilo unutrašnjim faktorima, posebno u okolnostima vanrednih parlamentarnih izbora, mada oni nisu primarni uzrok tih intervencija. Pored toga, NBS se oseća komforno imajući u vidu visoke devizne rezerve koje pokrivaju sedmomesečni uvoz i 359% novcane mase M1.
Navode i da ih ne bi iznenadilo da se NBS uzdrži od smanjenja referentne stope i na sednici u martu, uprkos očekivanom slabljenju inflacije, ističući mišljenje da će dalje donošenje odluka o REPO stopi u značajnoj meri biti pod uticajem sentimenta dinara prema evru.
Može se reći da NBS nije u zavidnoj poziciji, s obzirom na to da svojim merama mora da čuva stabilnost cena, što joj je primarna uloga, a da bi sa druge smanjenjem referentne kamatne stope smanjila atraktivnost ulaganja u domaće izvore i samim tim izazvala povlačenje novca, što bi verovatno dovelo do slabljenja dinara. Ukoliko zadržava visok nivo referentne kamate, sa druge strane, ne podstiče se privredna aktivnost u situaciji niske inflacije.
Stručnjaci Rajfajzen banke ocenjuju da je izvesno slabljenje dinara prema evru posledica donekle smanjene privredne aktivnosti na početku godine, pokretanje Fedovog programa kvantitativnog labavljenja, nedavnog pritiska na valute zemalja u razvoju i vanrednih parlamentarnih izbora zakazanih za 16. mart. Shodno tome, jedan broj stranih investitora povukao se sa tržišta državnih dinarskih hartija od vrednosti.
Iako investitori pozitivno gledaju na prevremene izbore, uz očekivanje da će nova vlada biti brzo formirana (već početkom maja), kao i da će nova vladajuća koalicija biti potpuno posvećena reformama, određeni rizik i dalje postoji u pogledu sprovodjenja drugog paketa mera fiskalne konsolidacije, ocenjuju finansijski stručnjaci Rajfajzena.
Tačno je da je realizacija mera već počela, konstatuju oni, dodajući da ipak imaju rezervu u pogledu tempa sprovođenja reformi, koji je, kako ocenjuju, od suštinskog značaja da bi se izbegla revizija Zakona o budžetu i ostvarili zacrtani ciljevi.
Odluku NBS o referentnoj kamatnoj stopi opredelio kurs
Izvor: Blic, 14.Feb.2014
Odluka Narodne banke Srbije (NBS) o zadržavanju referentne kamate na nivou od 9,5 odsto ne predstavlja veliko iznenađenje, budući da je 16 od 24 analitičara predvidelo da će se NBS uzdržati od smanjenja referentne kamatne stope stope usled nedavnog slabljenja vrednosti dinara prema evru, ocenili...