NBS interveniše, evro iznad 79 RSD

Izvor: B92, 06.Okt.2008, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NBS interveniše, evro iznad 79 RSD

Beograd -- Srednji kurs evra sutra će najverovatnije biti iznad 79 dinara, a može se očekivati da će domaća valuta nastaviti da slabi i u sredu, kaže Goran Nikolić.

Uprkos intervenciji centralne banke, evro sutra iznad 79 dinara

Indikativni kurs evra, na osnovu trgovine na međubankarskom deviznom tržištu zaključene do 12.30 sati, bio je 79,1321 dinara, objavila je Narodna banka Srbije, koja je saopštila i da je danas na međubankarskom deviznom tržištu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prodala ukupno 40 miliona evra.

NBS je saopštila da je time sprečila preveliku dnevnu oscilaciju kursa i doprinela povećanju prometa na deviznom tržištu. U saopštenju se dodaje i da će NBS „u skladu sa transparentnom politikom kursa koju vodi, ukoliko bude potrebno, koristiti devizne rezerve, ali samo da bi uticala na dnevno prekomerno pomeranje kursa, a nikako ne da bi uticala na dugoročni trend, niti na nivo kursa koji se formira u skladu sa odnosima ponude i tražnje na deviznom tržištu".

Od 11. maja do danas Narodna banka je bila prisutna na deviznom tržištu samo četiri puta sa po tri miliona evra i to dva puta na strani kupovine i dva puta na strani prodaje.

Stručni saradnik Privredne komore Srbije Goran Nikolić objašnjava da je glavni uzrok slabljenja domaće valute očekivanje banaka da će se smanjiti priliv kapitala u Srbiju po osnovu "kros border" kredita domaćih preduzeća, odnosno njihovog direktnog zaduživanja u inostranstvu.

On je kazao da manjak deviza po tom osnovu utiče na manju ponudu evra na međubankarskom tržištu i objasnio da kapital iz inostranstva postaje skuplji i teže dostupan našim preduzećima zbog svetske finansijske krize.

Od 15. avgusta zvanični srednji kurs evra je bio neprekidno ispod 77 dinara, a od 6. do 10. avgusta bio je ispod 76 dinara, kao i 18. septembra. Najvišu vrednost u ovoj godini dinar je imao 7. avgusta, kada je srednji kurs evra bio 75,7543 dinara, što je najviša vrednost domaće valute od 16. oktobra 2004.

Evro je u ovoj godini najvišu vrednost zabeležio dan posle parlamentarnih izbora u Srbiji, 12. maja, kada je vredeo 83,8674 dinara.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.