NBS: Niska inflacija i poverenje u finansijski sektor u 2014.

Izvor: NoviMagazin.rs, 30.Dec.2014, 12:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NBS: Niska inflacija i poverenje u finansijski sektor u 2014.

Istorijski niska inflacija, očuvano poverenje u finansijski sektor Srbije, izrada reformskih zakona, relativna stabilnost kursa, potpisivanje značajnih međunarodnih sporazuma, rezultati su kojima se u veoma izazovnim okolnostima meri uspeh u poslovanju Narodne banke Srbije (NBS )u 2014. godini, saopštila je danas ta banka.

Jedan od najznačajnijih rezultata koji je NBS ostvarila tokom protekle godine jeste to što se inflacija drugu godinu zaredom kreće na nivou karakterističnom >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << za razvijene tržišne privrede i što smo na dobrom putu da postignemo njenu trajnu stabilizaciju na niskom nivou, navodi se u saopštenju NBS-a.

Uprkos izazovima, monetarna politika je pružala podstrek ekonomskoj aktivnosti, time što su kamatne stope po kojima se država, privreda i građani zadužuju na domaćem tržištu spuštene na istorijski najniži nivo.

Potvrda kredibiliteta monetarne politike, kako se navodi, jeste i stabilizacija kako kratkoročnih, tako i dugoročnih inflacionih očekivanja finansijskog sektora i privrede u granicama cilja.

NBS je bila uspešna i u očuvanju relativne stabilnosti na deviznom tržištu. Uprkos uticaju turbulencija iz međunarodnog okruženja, geopolitičkih kriza i globalnog kretanja kapitala, kao i činjenici da je dinar poput valuta mnogih zemalja u razvoju i iz okruženja bio izložen znatnim deprecijacijskim pritiscima, NBS je svojim merama uspela da sačuva relativnu stabilnost domaće valute.

NBS ja najavila da se potencijalni pozitivni efekti mera te banke mogu očekivati i u narednom periodu, istakavši da su dosadašnji rezultati tih mera dobili na značaju krajem godine, kada su deprecijacijski pritisci oslabili, a dinar ojačao.

Radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema, kao i poverenja u bankarski sektor, NBS je tokom 2014. intenzivirala supervizorske i regulatorne aktivnosti.

Godinu je u bankarskom sektoru obeležilo i izdavanje dozvole za rad novoj banci iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, što je prva grinfild investicija u bankarskom sektoru Srbije od 2008. godine.

Uz to, rast devizne štednje u 2014. godini, koja je dostigla nivo od 8,5 milijardi evra, početak poslovanja jedne nove banke, kao i veliko interesovanje drugih stranih investitora za ulazak na bankarsko tržište Srbije, ukazuju da je poverenje u stabilnost finansijskog sistema i bankarski sektor uspešno očuvano.

Na predlog NBS u ovoj godini donet je set reformskih zakona kojima se znatno unapređuje poslovni ambijent u Srbiji. Novim Zakonom o osiguranju stvaraju se bolji i efikasniji mehanizmi za zaštitu građana, dok se istovremeno uvodi red u taj segment finansijskog tržišta, a način obavljanja delatnosti osiguranja približava evropskim standardima.

Zakonom o platnim uslugama unapređuje se i modernizuje platni promet u zemlji i sa inostranstvom i podstiče konkurencija uvođenjem na tržište institucija elektronskog novca i platnih institucija.

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga donosi viši nivo kvaliteta u zaštiti prava korisnika, u skladu sa evropskim standardima.

NBS je pripremila i Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o bankama, kojim se menja pravni okvir za restrukturiranje banaka i vrši dalje usklađivanje sa propisima Evropske unije.

Predlog tog zakona biće upućen Skupštini Srbije već tokom januara 2015. Zahvaljujući sporu koji je NBS pokrenula i vodila pred Trgovinskim sudom u Parizu, Srbiji je, u skladu s kriterijumima iz Sporazuma o pitanjima sukcesije, pripalo više od 10 miliona evra.

Centralna banka je u 2014. godini dala i značajan doprinos postizanju dogovora s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o novom aranžmanu, koji će Srbiji omogućiti uspostavljanje stabilnijeg makroekonomskog okvira, čime će biti obezbeđena podrška aktuelnim reformskim procesima, ističe se u saopštenju.

U okviru procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji, centralna banka preuzela je odgovornost i vodeću ulogu u dva pregovaračka poglavlja.

Guverner Jorgovanka Tabaković i predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi potpisali su Sporazum o saradnji na sprečavanju falsifikovanja i otkrivanju falsifikovanih novčanica evra u Srbiji.

Potpisan je i Sporazum o saradnji NBS-a sa Kineskom razvojnom bankom, što će doprineti daljem razvoju odnosa između dve zemlje. Takođe, doneta je odluka da kineski juan bude uključen na listu valuta kojima se može trgovati na domaćem deviznom tržištu.

Zavod za izradu novčanica i kovanog novca - Topčider, kao značajan deo NBS-a, koji je u svojoj delatnosti tržišno orijentisan, u 2014. godini je, u uslovima oštre konkurencije na tržištu zaštićenih i štampanih proizvoda, znatno unapredio poslovanje na svim poljima i uspostavio partnerske odnose na zdravim osnovama s domaćim i stranim klijentima.

Već treću godinu zaredom Zavod za izradu novčanica i kovanog novca - Topčider posluje pozitivno, ostvarujući dobit iz komercijalnih aktivnosti, a NBS je u 2013. prvi put platila porez na dobit na prihode ostvarene po tom osnovu.

NBS će i u narednim godinama ostvarivanjem svojih zakonom postavljenih ciljeva nastaviti da daje doprinos sveukupnoj ekonomskoj stabilnosti naše zemlje i njenom održivom rastu i razvoju, dodaje se u saopštenju.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Povezane vesti

Niska inflacija i poverenje u finansijski sektor u 2014.

Izvor: Krediti.rs, 31.Dec.2014, 11:28

Istorijski niska inflacija, očuvano poverenje u finansijski sektor Srbije, izrada reformskih zakona, relativna stabilnost kursa, potpisivanje značajnih međunarodnih sporazuma, rezultati su kojima se u veoma izazovnim okolnostima meri uspeh u poslovanju Narodne banke Srbije

Nastavak na Krediti.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.