Mladi oduševljeni starim zanatima

Izvor: B92, 07.Avg.2016, 13:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mladi oduševljeni starim zanatima

Beograd -- Mladi su veoma zainteresovani za učenje starih srpskih zanata, kažu majstori koji su na Kalemegdanu održali besplatnu radionicu za decu i omladinu.

Radionica je održana u okviru programa "Zanat - ljubav koja traje".

"Organizovana je radionica pustovanja (valjanja) vune, duboreza i korparstva", rekla je Sonja Rosić, koja je član Udruženja "Naše ruke" Nacionalne asocijacije za očuvanje starih i umetničkih zanata.

Radionice se održavaju u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << unutrašnjem delu Stambol kapije na Beogradskoj tvrđavi.

Rosić je rekla Tanjugu da su mladi otvoreni i da se interesuju za sve zanate, kao i da bi od zanata moglo i da se živi, na primer od grnčarstva i tkanja.

"Mladima je sve vrlo atraktivno i neobično, malo njih je imalo prilike da dođe u neposredan kontakt sa radom i zanatskim tehnikama. Vrlo lako kroz igru mogu da nauče pošto im na edukativan način približimo zanate i tehnike nakon čega oni na licu mesta mogu da naprave neki proizvod", kazala je Rosić koja je mastor za ručno tkanje.

Ona je izrazila nadu da će u budućnosti biti više podrške za stare zanate od institucija.

"Kroz zanate se prepoznaje nacionalni identitet i zato ih moramo sačuvati, tako možemo da se predstavimo, imamo osobenosti i razlikujemo se od drugih kultura i naroda", navela je Rosić.

Udruženje Naše ruke realizuje radionice tradicionalnih zanata, u okviru projekta "Zanat - ljubav koja traje", uz podršku gradskog Sekretarijata za sport i omladinu.

Devojčica Julija Petrović, koja se oprobala u pustovanju vune, kaže da nikada nije nešto slično radila.

"Pravila sam sama narukvicu ali ne od vune već od gumica", rekla je ona stidljivo.

Julija je napravila narukvicu od parčeta vune, koje se pokvasi sapunom i vodom i zatim trlja. Vuna se sjedini, opere i osuši.

U okviru projekta "Zanat - ljubav koja traje" građani mogu da se upoznaju i sa starozanatskim tehnikama i veštinama u obradi drveta, gline, stakla, a tu su i kovači, grncari, opančari, duboresci i drugi majstori

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.