Milosavljević: Oborićemo cenu ulja

Izvor: B92, 04.Sep.2010, 04:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Milosavljević: Oborićemo cenu ulja

Beograd -- Ukoliko uljari podignu cenu litra na 145 dinara, država će pustiti ulje iz Robnih rezervi po staroj ceni, kaže ministar trgovine Slobodan Milosavljević.

Milosavljević smatra da nema nijednog razloga za poskupljenje i dodaje da kategorično tvrdi da će država uraditi sve da do poskupljenja ulja ne dođe.

"Ako proizvođači u ponedeljak ipak odluče da povećaju cenu ulja, država će pustiti u promet ulje iz Robnih rezervi po starim cenama, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koje je dovoljno za potrebe Srbije za period od tri meseca", kaže on.

"Ukoliko to ne bude dovoljno, uvozićemo ulje koje će takođe biti na nivou sadašnjih cena", naglasio je ministar Milosavljević i dodao da Vlada ostaje pri stavu da ulje ne treba da poskupi.

Podsetimo, kompanija Invej najavila je povećanje cene ulja „vital" i „sunce" za 38 odsto, pa bi litar tako koštao 145 dinara. Kako su rekli u toj kompaniji, bili su prinuđeni na ovakav potez zbog duplo veće otkupne cene suncokreta.

I u Dijamantu su najavili poskupljenje ove namirnice i naveli da se cena suncokreta povećala duplo u odnosu na prošlu godinu kada se kilogram te sirovine otkupljivao po ceni od 16 dinara. "Profit od ovogodišnjeg otkupa suncokreta pre svega će imati farmeri, koji će u odnosu na prošlu godinu zaraditi duplo veću sumu novca za prodatu tonu suncokreta", ističu u Dijamantu.

S druge strane, u Viktorija grupi navode da neće povećavati cene ulja. U toj kompaniji su istakli da smatraju da bi svaka korekcija cene veća od 15 odsto, koliko su pojedini proizvođači najavili, bila ekonomski neopravdana.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, očekivani rod suncokreta će biti na nivou prošle godine i iznosiće oko 350.000 tona, ali je otkupna cena znatno viša. Poređenja radi, poljoprivredni proizvođači su prošle godine prodavali suncokret za 17 dinara po kilogramu. Po logici prerađivača suncokreta samo udvostručenje cene sirovine je dovoljan razlog za poskupljenje finalnog proizvoda.

Razloge za veliki rast cene jestivog ulja ne treba tražiti ni u kakvim prilikama na domaćem tržištu, već u ravnanju s berzanskim cenama uljarica i sirovog ulja koji su poskupeli kao posledica manjeg roda u Evropi, naročito Rusiji koja je treći evropski proizvođač suncokreta.

Sa druge strane, iako je prema prvim procenama Ministarstva, očekivani rod suncokreta trebalo da bude na nivou prošle godine (350.000 tona), u Poslovnoj zajednici za industrijsko bilje kažu da je ove godine rod znatno manji.

"Mislili smo da će rod biti jednak prošlogodišnjem, međutim, odmah nakon prvog otkosa videlo se da veliki deo roda nije dobar, kao i da nije dovoljno veliki prinos. Ima manje suncokreta od onoga koliko je posejano, a veliki deo je propao zbog obilnih kiša. Prema poslednjim procenama, biće preko 100.000 tona manje roda nego prošle godine. Naravno, čim je ponuda manja od tražnje, cena je otišla gore, sa 175 evra na gotovo 420 evra po toni", kaže direktorka zajednice Olga Čurović.

Pratite specijal: NIS na berzi

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.