
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Apr.2019, 12:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mikelanđelo sa severa Bačke
Dvorište Franje Mačkovića sa Palića krije nesvakidašnji prizor. Pored kipova grčkih boginja, krasi ga i kip Davida od pet metara, a ove godine on će dobiti i svog para, Golijata. Sve to ne čudi, budući da se Mačković već više od četiri decenija bavi vajarstvom.
Po profesiji vozač, a po talentu - slikar, vajar, duborezac. Franjo Mačković oduvek je imao potrebu da iskaže svoju naklonost umetnosti, ali mu je tek odlazak u penziju dozvolio da joj se u potpunosti posveti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i tako nadoknadi propušteno. Kako govori, posebno uživa u radu sa drvetom.
Dela su inspirisana njegovim životom, a neka i građanskim ratovima. Njegov talenat za vajarstvo otkrio je poznati subotički keramičar Ivan Jandrić, koji je svojevremeno vodio sekciju za amatere.
"Jako sam voleo da crtam, ali me je Jandrić usmerio vajarstvu. Pravio sam na početku samo poprsja, objasnio mi je kako to sve ide, ali sam ostalo sam morao da naučim. Imao sam puno grešaka, ali mislim da sam do sada već puno toga i naučio, pošto sam već i puno kipova napravio, puno grešio, a kažu da se na greškama čovek uči", priseća se naš sagovornik.
"To je takav posao da kada počneš da radiš ne možeš napraviti ni pauzu, nešto neshvatljivo, kao da nisam ja taj koji radi. Kažu, nemoguće je za nedelju dana napraviti jedan kip, ali ja sam uspeo", dodao je on.
Mačković je odrastao u mnogočlanoj porodici. Kao sedmo od petnaestoro dece. Zato i ne čudi što su neki od prvih radova vezani upravo za porodicu, dok smo ga u radionici zatekli kako izrađuje kip svog pokojnog brata, a posebno mesto u dvorištu imaju i skulpture njegovih roditelja.
"Uživam u svakom radu. Na sve sam ponosan, ali mislim da je moj prvi vajarski rad koji sam napravio, a to je kip mog oca, i najkvalitetniji, a stručnjaci potvrđuju da je i najvredniji, pa sam i iz tog razloga na njega najponosniji. Takođe, napravio sam i kip majke, jer mislim da zaslužuju, budući da su puno radili, puno dece odhranili", govori ovaj amater.
Iako su iza njega brojne kolektivne i tri samostalne izložbe, Mačković je javnosti najviše skrenuo pažnju na svoj rad izradom kipova 8 tamburaša, Zvonka Bogdana, Matije Korvina, a u završnoj fazi je i kip prvog subotičkoj olimpijca Đure Stantića, koji će, posle godina čekanja, konačno i biti postavljen za otprilike mesec dana, najavljuje jedna od inicijatora podizanja spomen-obeležja Nada Kozarić.
"Đuro Stantić posle 100 godina ponovo dolazi u Suboticu. Lokacija je određena i nalazi se preko puta Vatrogasnog doma, odakle će njegov spomenik gledati na kuću u kojoj je živeo i dočekivati Subotičane, ali i sve one koji posete naš grad."
Pored brojnih kipova u prirodnoj veličini, dvorište Mačkovića krasi i jedan, po svojoj veličini i simbolici, poseban - David. Sebi je za ovu godinu dao zadatak da izvaja i kip Golijata od sedam metara, a po svemu sudeći, taj posao biće u pravom smislu borba, u kojoj je pobeda na strani slabijeg.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...