Izvor: N1 televizija, 30.Dec.2017, 15:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mihajlović: 20.000 gradilišta "posledica" brzih dozvola
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da je 10. mesto Srbije u svetu po brzini izdavanja građevinskih dozvola najbitnija stvar u oblasti za koju je u Vladi Srbije zadužena, a ocenila je i da je brzina izdavanja dozvola omogućila da u Srbiji trenutno ima oko 20.000 gradilišta.
Mihajlović je rekla da je do pre tri godine bilo 40 puta manje gradilišta u Srbiji. Napominje da je 2014. naša zemlja bila 186. u svetu po brzini izdavanju >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << dozvola, zbog čega napredak postignut za poslednje tri godine smatra "grandioznim."
Govoreći o rezultatima u 2017-oj, Mihajlovićeva je izjavila da je početak radova na velikom projektu modernizacije pruge od Beograda do Budimpešte trenutno navredniji projekat u Evropi.
Procenjena vrednost projekta modernizacije pruge Beograd - Budmipešta je, samo sa srpske strane, više od dve milijarde evra. To je vrlo zahtevan projekat i Srbija po prvi put radi na projektu brze pruge na kojoj će se ići brzinom između 160 i 200 kilometara na sat. Počeli su radovi na dve deonice od Beograda do Novog Sada, istakla je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Mihajlovićeva je dodala da je veoma bitno i potpisivanje komercijalnog ugovora za deonicu između Preljine i Požege na Koridoru 11, istakavši da se realizacijom tog projekta auto put kroz Srbiju približava ne samo granici sa Crnom Gorom, već i sa Bosnom i Hercegovinom.
"Na Koridoru 10 smo završili skoro sve izuzev Grdeličke klisure. Na pojedinim deonicama radi se asfaltiranje, ali te deonice ne možemo još pustiti jer želimo da Grdeličku klisuru završimo u potpunosti, a ostali su još tuneli i kosine koji se sad rešavaju", kazala je Mihajlovićeva.
Dodaje da je u 2017. godini potrošeno nekoliko stotina miliona dinara na rehabilitaciju i rekonstrukciju regionalnih puteva, kao i na održavanje putne mreže u lokalnim samoupravama širom zemlje.
Među prioritetima u narednoj godini ministarka pominje završetak Koridora 11, odnosno završetak auto puta od Obrenovca do Preljine koji će biti dug 102 kilometra, kao i siguran završetak Koridora 10 koji će omogućiti da se od severa Srbije do juga, kao i granice sa Bugarskom može ići auto putem duž čitave zemlje.
"U sledećoj godini ćemo potpisivati i komercijalni ugovor za treću deonicu brze pruge od Novog Sada do Subotice. Takođe, bitno je potpisivanje ugovora i za Moravski koridor i početak izgradnje tunela na Fruškogorskom koridoru na takozvanoj sekciji 2. Tu je sve spremno i sada je na nama da vidimo kako ćemo sve to isfinansirati", rekla je Mihajlović.
Izvor: Tanjug



