
Izvor: B92, 20.Maj.2013, 23:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Meso za sada neće poskupeti
Beograd -- Iako je u susedstvu meso poskupelo, u Srbiji besparica drži cene pod kontrolom, pišu "Novosti". Ipak, tokom leta je poskupljenje mesa neizbežno.
Dok se svuda u komšiluku nižu poskupljenja na stočnim pijacama, u Srbiji poluprazni džepovi građana drže cene pod kontrolom.
"Novosti" podsećaju da je kilogram "žive vage" stoke poskupeo i do 70 odsto u Republici Srpskoj, ali da zbog slabe kupovne moći i osetnog smanjenja prodaje mesa, u našim trgovinama sada >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nema promena.
Loša vest je što ni nas neće zaobići veće cene, jer klaničari tvrde da su bez obzira na besparice, poskupljenja neizbežna ovog leta.
Kilogram tovljenika u Srbiji trenutno se kreće od 180 do 195 dinara i za oko 20 odsto je povoljniji nego pre par meseci. U vodećim trgovinskim lancima tvrde da zasada nema najava poskupljenja svežeg mesa.
"Novosti" podsećaju da je prethodne godine u ovo vreme, došlo do velikog skoka cena svih vrsta mesa, kada je u maloprodaji kilogram svinjskog buta u jednom trenutku dostigao i 600 dinara, junetina 800, a pilećeg mesa bezmalo 400 dinara. Zbog slabog prometa te vrste mesa kasnije su vraćene nazad.
"Procene su da neće doći do poskupljenja mesa i žive stoke, a glavni razlozi su niska kupovna moć potrošača i drastičan pad izvoza čak i u zemlje CEFTA regiona", objašnjava za "Novosti" Nenad Budimović, samostalni savetnik Privredne komore Srbije (PKS).
"Domaća proizvodnja je u potpunosti dovoljna za naše tržište. Cene tovljenika trenutno su za petinu povoljnije nego početkom godine, kada su dostizale i do 240 dinara. Izvoz junećeg mesa kvaliteta 'baby beef' je svega oko 600 tona u EU, iako je naša kvota višestruko veća i iznosi 8.800 tona", kaže on.
Budimović napominje i da svinjsko meso ne može da se izvozi zbog vakcinisanja protiv kuge svinja, a pileće meso zbog još uvek neusaglašenog monitoringa na salmonelozu.
Tendencija je da se smanjuje potrošnja mesa po stanovniku. To potvrđuju i u industrijama mesa, ali i manjim klanicama.
"Period nakon praznika obeležila je mala tražnja svežeg mesa, pa u narednim danima očekujemo kratkoročan pad cena žive stoke. S obzirom na očekivanu buduću potrošnju, ponudu tovljenika i trendove koji su već sada zabeleženi u Evrope, gde je zabeležen skok cena buta i plećke za 0,6 evra, verujemo da je tokom leta rast cena mesa neizbežan", kažu za "Novosti" u novosadskoj "Neoplanti".
Stočarska proizvodnja ima ciklični karakter, a zbog neregulisanih tržišnih odnosa između uzgajivača stoke, otkupljivača, klaničara i na kraju trgovaca ta proizvodnja se odvija stihijno. To je jedan od osnovnih razloga za "lomove" u kojima se ciklično smenjuju poskupljenja i pad cena.
Meso poskupljuje na leto
Izvor: NoviMagazin.rs, 20.Maj.2013
Iako je u susedstvu meso poskupelo, u Srbiji besparica drži cene pod kontrolom. Zasad bez promene cenovnika, ali tokom leta je poskupljenje mesa neizbežno.