Izvor: B92, 04.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Manjak turističkih vodiča

Beograd -- Broj turista koji posećuju Srbiju se povećava iz godine u godinu, ali se pojavio problem manjka licenciranih turističkih vodiča.

Zvanični podaci govore da je od januara Srbiju posetilo skoro 20 odsto turista nego prošle godine u isto vreme. Najviše je turista iz Hrvatske i Slovenije, ali se veoma povećao broj posetilaca iz Belgije, Francuske i Turske. Međutim, njima je na raspolaganju oko 900 licenciranih turističkih vodiča, od kojih radi svega 200, a dešava >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se da ture ilegalno vode neovlašćena lica, pa čak i stranci.

U Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija tvrde da Srbiji za razvoj turizma nedostaje čak 5.000 lokalnih vodiča. Poslednje polaganje za lokalnog vodiča u Beogradu organizovano je pre 18 godina.

"S jedne strane zaposlićemo mlade ljude, koji sigurno mogu raditi u tom poslu, a sa druge strane raste turistički sektor koji nam treba, a nemamo ga. Mi se dičimo i zelimo neku milijardu dolara, ili jednu milijardu deviznog priliva, a naš cilj treba da bude tri, četiri, pet milijardi", kaže Radisav Stanković, direktor Jute.

Sedamdeset odsto turističkih vodiča govori samo engleski jezik, a malo je onih koji znaju dva strana jezika. Problem je što grupe turista u obilaske vode neovlašćena lica.

"Broj ljudi koji radi na crno ili kako ih mi zovemo 'divljih vodiča' nikako nije moguće odrediti. Mogu da kažem samo da najverovatnije najviše ima vodiča koji dovode grupe iz Slovenije. Međutim, u zadnje vreme se pojavljuju i razni drugi vodiči. Viđamo jednog Kineza na Kalemegdanu, viđamo i neke Zapadnjake koji vode svoje turiste bez licence", kaže Zorica Arsić, vodič u Udruženju turističkih vodiča Srbije.

Oni koji neovlašćeno obavljaju posao turističkog vodiča završe kod sudije za prekršaje. U turističkoj inspekciji smatraju da je ovo najlošiji način rešavanja problema.

"Mi smo se trudili u prethodnom nekim preventivnim merama pre svega, obavestimo sve one koji organizovano ulaze u Republiku Srbiju a koji imaju potrebe za angazovanjem turističkog vodiča, da ih uputimo na postojanje našeg Zakona o turizmu i obaveza koje su oni dužni u to vreme da ispunjavaju", kaže Vera Rovčanin, načelnica odeljenja u turističkoj inspekciji.

U poslednjih godinu dana privedeno je desetak odgovornih osoba. Kazne za neovlašćeno bavljenje ovom delatnošću su od 5.000 do 150.000 dinara.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.