
Izvor: S media, 29.Jun.2011, 17:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Malinjaci totalno stradali!
Nevreme u ariljskom kraju uništilo je 40 do 50 odsto ovogodišnjeg roda maline. Malinari traže 150 dinara po kilogramu ovog voća.
Prema procenama Udruženja proizvodjača jagodičastog voća "Vilamet", nevreme je u ariljskom kraju uništilo izmedju 40 i 50 odsto ovogodišnjeg roda maline, a malinari očekuju da se u novonastaloj situaciji sa hladnjačarima postigne dogovor o početnoj otkupnoj ceni od 150 dinara po kilogramu.
Rod maline ove godine oko >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << 85.000 tona
"Ima malinjaka koji su totalno stradali, a naše procene se odnose i na uništenu malinu i na njen kvalitet", kazao je danas Tanjugu potpredsednik Udruženja "Vilamet" iz Arilja Duško Nenadić.
Srbija zaradila 200 miliona dolara od izvoza malina
Govoreći o otkupu maline, Nenadić je kazao da su proizvodjači i dalje nezadovoljni, kao i da "cene stoje i niko ih nije pomerao... svi su zatečeni ovim stanjem i onim što se dogodilo".
Traže nemoguću cenu za maline
Hladnjačari su na početku ovogodišnje berbe i otkupa maline u Srbiji, koja je trenutno u jeku, nudili 80 dinara za kilogram tog voća, što je izazvalo nezadovoljstvo proizvodjača.
"Sigurno je da mora doći do korekcije otkupnih cena, i to do naglog skoka. Cena mora ići naviše, jer maline nema i neće biti dovoljno, ni 'rolenda', ni 'bloka' ni 'griza', pogotovo maline prve klase", istakao je on.
Nenadić je kazao da su na sastanku sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i trgovine, koji je održan juče u Arilju, proizvodjači zamolili da se utiče na to da se "ne potpisuju štetni ugovori sa strani kupcima i da se malina ne daje u bescenje".
On je ukazao na potrebu da se zaštiti ovaj proizvod, koji će ove godine sigurno biti deficitaran u Srbiji, "a po stradanju maline u Poljskoj i Čileu i na svetskom tržištu, što znači da cena automatski mora da ide naviše".
"Ovo zlo je zadesilo sve nas, bićemo skromni, ne tražimo neku astronomsku cenu, tražimo početnu cenu od 150 dinara, koja bi trebalo na kraju da izađe na 200 dinara (po kilogramu), odnosno dva evra, što je realna cena, s obzirom na sve što se dešavalo", rekao je Nenadić.
(Tanjug)