Malina da bude strateški proizvod

Izvor: B92, 07.Okt.2013, 16:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Malina da bude strateški proizvod"

Beograd -- Proizvođači malina zatražili su na Odboru za poljoprivredu u Skupštini Srbije da malina dobije status strateškog proizvoda.

Proizvođači su objasnili da je vrednost izvoza maline 200 miliona evra godišnje, i da je na proizvodnji zaposleno 35.000 ljudi sa punim radnim vremenom.

Poljoprivredni stručnjak Stevo Petrović rekao je da proizvodnja malina služi i kao dopunska zarada radnicima sa niskim primanjima, kao i da ta proizvodnja ima visoko učešće u ukupnom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prihodu nekih opština, kao što je Arilje.

Malina je veoma važna i u regionalnom razvoju, jer je pretežno koncentrisana u brdskom području zapadne Srbije, čiji je region zaostao tokom poslednje tri decenije.

Petrović je rekao i da subvencije države ne prave razliku između ekstenzivne poljoprivredne proizvodnje u brdskim predelima i intenzivne u žitorodnim krajevima, gde se koriste mašine.

Predsednik Odbora za poljoprivredu Aleksandar Senić rekao je agenciji Beta da su kapaciteti izvoza maline i do 500 miliona evra i da se mora raditi na tome da se uvećaju posedi malina, a to je moguće ako malina postane proizvod od strateškog značaja za Srbiju.

"Tako bi izbegli blokade puteva nezadovoljnih malinara, koje se svake godine ponavljaju u junu i julu. Malina treba da bude strateški proizvod, izmedju ostalog zbog sprečavanja dalje devastacije brdsko-planinških područja naročito u zapadnoj Srbiji", istakao je on.

Senić je naglasio da će Odbor za poljoprivredu insistirati na formiranju Nacionalnog saveta za malinu, koga će činiti narodni poslanici, predstavnici ministarstva, fakulteta, udruženja malinara i

otkupljivača, čiji će cilj biti bolja saradnja proizvodjača i ministarstava.

Predstavnici Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu kazali su na sednici da država osim izbora zemljišta, mora da vodi računa o sadnom materijalu, da sprovodi radikalne mere kontrole matičnjaka, i inspekcije prilikom uvoza.

Kao najveće probleme istakli su kontrolu u proizvodnji i plasmanu maline i organizacija otkupa maline na terenu.

Pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Katanić rekao je da malina ne može biti strateški proizvod, i da država ne moze da odredjuje otkupnu cenu malina.

"Strateški proizvod je proizvod koji obezbedjuje stabilost u kriznim momentima države, da se narod prehrani, a to svakako nije malina", istakao je on i dodao da država može pomagati kroz agrotehniku i poštovanje novih praksi u poljoprivedi.

Pomoćnik ministra poljoprivrede je na sednici preporučio malinarima da zasade nove sadnice malina, čiji će rok trajanja, sa sadašnjih četiri do šest nedelja biti i do pet meseci, kao u Poljskoj kako je naveo.

Katanić je dao preporuku da malinari investiraju u navodnjavanje, bolje djubrenje i da razmišljaju o gajenju u zatvorenom i poluzatvorenom prostoru, da se radi na diferenciranju poizvoda u odnosu na konkurenciju, zaštiti geografskog porekla.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.