
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Feb.2022, 12:44
Mali: Siva ekonomija usporava rast i uništava konkurentnost
Koordinaciono telo za suzbijanje sive ekonomije Vlade Srbije predstavilo je danas Program za suzbijanje sive ekonomije 2022-2025, uz osvrt na dosadašnje rezultate ostvarene u borbi za fer konkurenciju i povoljan poslovni ambijent, a ministar finansija Siniša Mali je poručio da je borba protiv sive ekonomije veoma važna pošto usporava privredni rast i uništava konkurentnost.
"Borba protiv sive ekonomije je veoma značajna za nas, jer siva ekonomije ne samo da utiče na manju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << naplatu javnih prihoda i usporavanje privrednog rasta, nego je opasnost za konukrenciju", rekao je Mali otvarajući skup u Ministarstvu finansija.
Oni koji rade u sivoj zoni utiču na to da oni koji rade legalno gube poslove, gube klijente i novac i zato je borba za nas važan posao”, naglasio je Mali.
Podsetio je da je Vlada Srbije 2015. napravila prvi program sa konkretnim planom, i istako da sa zadovoljstvom može konstatovati da 71 odsto tog plana realizovano, što ga čini najuspešnije sprovedenim republičkim planskim dokumentom u 2020. godini.
“Taj program je definisao sistem eFisklaizaicje koji će biti do kraja maja uvede, potpuno nov sistem eFaktura koji će biti uveden do kraja godine što će umnogome doprineti smanjenju sive ekonomije i većoj legalnosti tokova pralcanja između pravnih lica i u malorpodaji”, rekao je Mali.
Najavio je novi Zakon o javniim nabavkama i portal javnih nabavki što je takođe bilo u Programu iz 2105. godine.
Mali je najavio dalje smanjenje opterećenja na zarade koje su sa 63 odsto smanjena na 61 procenat i dodao da je od prošlog meseca povećan neoporezivi deo zarade sa 18.300 dinara na 19.300 dinara.
“Takođe smo ukinuli PIO fond na teret poslodavca za 0,5 odsto, dakle znatno smo smanjili opterećenje zarada kako bismo podstakli zapošljavanje i na taj način uticali na samnjenje sive ekonomije”, rekao je Mali.
Ministar finansija je najavio da će jedna od mera Programa 2022-2025 biti značajna reforma Poreske uprave.
Dodao je da je sada najveći deo posla Poreske uprave digitalizovan i automatizovan.
“Mi smo na pravi načcin definisali put kojim treba da idemo, jer borba sive ekoniommije ne može da se završi jednim potezom. To je kontinuirana aktivnost. Program za suzbijanje sive ekonomije biće na javnoj raspravi do 28. februara. Već u ovom trenutku znamo da će on sadržati deo koji se odnosi na završetak eFiskalizacije i uvođenja eFaktura, dalje rasterećenje zarada, jer je naš strateški cilj da iz godine u godinu rasterećujemo zarade kako bismo podstakli smanjenje sive ekonimije”, rekao je ministar finasija.
Najavio je takođe povezivanje Poreske uprave sa Carinskom upravom i inspekcijama, kako bi bili još efikasniji.
“Radiće se na rešavanju oporezivanja fleksibilnih oblika zapošljavanja i primeni u što većoj meri bezgotovinskog plaćanja i da se kosčno reši problem parafiskalnih nameta, kako bi bio stvoren transparentniji ambijent za poslovanje privrede”, naveo je Mali.
On je ocenio da samo zajedno različiti delovi Vlade mogu da pobede sivu ekonomiju i da ćemo uz povećanje broja inspektora imati manje zaposlenih na crno.
Potkrepio je to podacima da je 2012. stopa nezaposlenosti bila 25,9 odsto, a da je danas oko 10 procenata.
“Odgovornom ekonomskom politikom, stvaranjem kredibiliteta dobrog poslovnog okruženja, privalčenjem stranih investitora, izgradnjom infrastrukture, došli smo do toga da tržiste radi samo svoj posao, jer ljudi imaju izbor gde će da rade i to je nabolji primer sistemskog pristupa borbi protiv sive ekonomije”, zaključio je Mali.
Sednici Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije, uoči donošenja novog strateškog programa i akcionog plana, prisustvuju po prvi put i predstavnici EU i zemalja članica, kako bi razmotrili buduće reformske prioritete i mogućnosti za saradnju u toj oblasti.
Tepavčević: Obavljeno 1.500 nadzora rada na crno više nego 2020.
Ministarka za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Darija Kisić Tepavčević rekla je da je 212 inspektora za rad u Srbiji u 2021. obavilo oko 64.000 inspekcijskih nadzora rada na crno, odnosno 1.500 nadzora više nego 2020.
Ministarka Kisić Tepavčević je, na konferenciji o Programu suzbijanja sive ekonomije za period 2022-2025. u organizaciji Ministarstva finansija, rekla da je u 2021. bilo 5.261 utuženja, što je 12 odsto manje nego 2020. godine i čak 60 odsto manje nego 2019. godine.
Navela je da to govori o značajnom povećanju rada inspekcije i smanjenju rada na crno.
Ministarka Kisić Tepavčević je dodala da je u poslednje četiri godine od 47.176 radnika na crno, tri četvrtine njih ili preko 30.000 radnika zasnovalo radni donos na neodrađeno vreme.
Suzbijanje sive ekonomije za dalje jačanje poslovne klime
Predstavnici Evropske investicione banke i NALED-a podržali su danas predlog plana vlade za suzbijanje sive ekonomije do 2025. godine i izrazili zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima.
"Jačanje poslovne klime je veliki prioritet, a borba protiv sive ekonomije je važna komponenta", ocenio je u uvodnom obraćanju direktor za Zapadnu Evropu EBRD Mateo Kolanđeli.
On je naveo da je ova borba važna na makro nivou, kao i da je naročito važna zbog uticaja na konkurenciju, ali i kompetitivnost srpske privrede u svetu.
Kolanđeli je naglasio da Srbija u regionu stalno podržava fer konkurenciju i suzbija sivu ekonomiju.
Istakao je značaj borbe protiv sive ekonomije i zbog pristupa finansijskim sredstvima, kao i tržištu kapitala.
On je naveo da je EBRD podržao sa milion evra unapređenje efikasnosti inspekcije i dodao da su za to imali podršku ministarstva i Vlade Srbije.
"U Srbiji sada postoiji izgrađena struktura i želimo da traje. I naš je zahtev da državni organi nastave da tu strukturu podržavaju i u narednom periodu", poručio je ona.
Najavio je dalju podršku eAgraru i dodao da se razmišlja i o podršci pojedinostavljenju procesa u davanju saglasnosti za obnovljive izvore energije.
On je podsetio da je u decembru potpisana podrška od 100 miliona evra za podršku ruralnim oblastima i najavio da će EBRD nastaviti da podržava sektor malih i srednjih preduzeća.
Predsednik Saveta za konkurencija NALED Ivan Miletić ocenio je da za privredu uvek značajan sistemski pristup koji je do sada doneo značajne rezultate.
On je istakao da će NALED nastaviti da pruža podršku borbi protiv sive ekonomije.
Naveo je da su do sada postignuti značajni rezultati kroz reformu sezonskog zapošljavanja, širenje bezgotovinske mreže, podrške mladima u biznisu, kao i online kalkulator paušalnog poreža, te kol centar...
Ocenio je da u jačanju svesti građana posebno pomogla nagradna igra Uzmi račun i pobedi.
Kao prioritete daljeg rada on je naveo usvajanje javnog registra neporeskih dažbina i izmena zakonodavstva u izgradnji fleksibilnih oblika rada.
Unapređenje rada inspekcijskih službi smanjilo sivu ekonomiju
Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Marija Obradović ocenila je danas da je to ministarstvo sprovelo značajne mere iz Plana suzbijanja sive ekonomije u vezi sa kooridnacijom rada inspekcijskih službi i reformom inspekcijskog sistema, koji pordrazumeva digitalizaciju i stalni dijalog sa privredom, sudovima i drugim zainteresovanim stranama.
"Naše inspekcije su se našle pred izuzetnim izazovm tokom pandemije i uspele da obezbede primenu pandemijskih mera i očuvaju javno zdravlje, uz maksimalni mogući stepen privrednih aktinovnosti", rekla je ministarka Obradović učestvujući na konferenciji o Programu suzbijanja sive ekonomije za period 2022-2025. u organizaciji Ministarstva finansija.
"Obavljeno je 1,5 miliona, pre svega, preventivnih, nadzora, obavljena neposredna komunikacija s privredom, koja je dobijala uputstva za protivpandemijske mere, što je važno jer su inspekcije u prvoj fazi pandemije uspele potpuno da sprečce crno tržište medicinskom opremom i hranom“, naglasila je Obradovićeva.
Navela je da se nastavlja s procesom digitalizacije inspekcijskog nadzora i uspostavljanjem potpuno automatizovog sistema rada, jačanja inspekcija i razvijanja alata za stalan dijalog s privredom i saradnju sa sudovima radi unapređenja efikansnosti rada inspektora.
Matić: Postignut napredak, ali još ima posla
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić izjavila je danas da je postignut napredak u suzbijanju sive ekonomije u velikom broju oblasti, ali da predstoji još dosta posla na suzbijanju sive ekonomije i reforma određenih propisa.
Aktivno smo radili na realizaciji svih aktivnosti nacionalnog programa, rekla je Matićeva na proširenoj sednici Koordinacionog tima za suzbijanje sive ekomije, u Ministarstvu finansija.
Ona je podsetila da je u prethodnom periodu uspostavljen sistem eInspektor i istakla da je od velikog značaja i uvođenja novog instituta priznanja prekršaja.
Matićeva je naglasila da je unapređena inspekcija i da je u 2021. zaposleno za stalno 46 inspektora, a da je u toku konkurs za još 21 inspektora u ministarstvu.
"To je uspeh koji smo ostvarili. Verujem da ćemo i dalje ići u tom pravcu", rekla je ona.
Matićeva je naglasila da su tržišna i turistička inspekcija okosnica ministarstva, te da se inspektorima i njihovom osnaživanju pruža velika podrška.
Najavila je da će se i u narednom periodu u borbi protiv sive ekonomije raditi na usklađivanju propisa posebno kod fiksne mandatne kazne pri priznavanju prekršaja, što je naišlo na dobar prijem trgovaca i građana.
Kako je navela, u narednom ciklusu borbe protiv sive ekonomije do 2025. godine biće nastavljeno sa unapređenjem kapaciteta i sprovođenjem aktivnosti definisanih programom.
Posebno je istakla značaj saradnje među ministarstvima, kao i inpute koji dolaze iz privrede i njenih asocijacija.
Kao načine koji će značajno uticati na borbu protiv sive ekonomije, navela je veći stepen digitalizacije i mehanizme informacionog društva.
Ministarka privrede Anđelka Atanasković naglasila je da se to ministarstvo kontinuirano bori protiv sive ekonomije, te da postoji stalna analiza primene zakona u nadležnosti tog ministarstva.
Govoreći o rezultatima, ona je izdvojila definisanje instituta prinudne likvidacije u Zakonu o privrednim društvima, što je učinjeno u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
Kako je rekla, aktivnost ministarstva su kroz podršku ranim fazama razvoja poslovanja, kod početnika, žena i mladih, te kroz edukacije i informacije na elektronskim portalima i besplatnim obukama.
"Nefinansijska podrška postojećim mikro, malim i srednjim preduzećiam kroz besplatne usluge pružamo u 17 akreditovanih razvojnih agencija", istakla je ministarka.
Kao značajnu podršku, istakla je izradu vodiča na temu kako se vodi posao, i navela da funkcioniše i portal preduzetništvo.gov.rs na kome su dostupni svi programi podrške u Srbiji.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Mali: Usvojeno 71 odsto preporuka iz prvog Programa za suzbijanje sive ekonomije
Izvor: NoviMagazin.rs, 08.Feb.2022
Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da je iz prvog programa Vlade Srbije za suzbijanje sive ekonomije, koji je napravljen 2015. godine, realizovano 71 odsto preporuka i pozvao sve da se do 28. februara uključe u javnu raspravu za izradu drugog programa za suzbijanje sive ekonomije...