Mali: Metro i unapređenje energetske mreže dodatni impuls privredi

Izvor: B92, 26.Nov.2020, 20:29

Mali: Metro i unapređenje energetske mreže dodatni impuls privredi

Beograd -- Ministar Siniša Mali ocenio je da i projekat metroa u Beogradu i unapređenja elektrodistributivne mreže treba da daju dodatni impuls razvoju privrede u zemlji.

Mali je u Skupštini Srbije podsetio poslanike da je juče potpisan Sporazum o početku izgradnje auto-puta "Mira", kao i da je danas potpisan sa francuskom Vladom sporazum o izgradnji i saradnji na realizaciji prioritetnih infrastrukturnih projekata, a koji se odnosi na izgradnju metroa i unapređenje elektroenergetske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mreže.

Kaže da se do kraja naredne godine očekuje početak izgradnje prve linije metroa u Beogradu i da taj sporazum predstavlja korak bliže ispunjenju programa Srbija 2020-2025.

Podsetio je da se uprkos pandemiji virusa korona nastavlja s radom na sprovođenju programa Srbija 2020-2025, i naveo da se ulaže novac kako bi 2025. godine prosečne plate bile 900 evra, a penzije 430.

Ističe da je od toga važnije da se završi u potpunosti mreža auto-puteva, nedostajuća kanalizaciona i vodovodna mreža, fabrike za pročišćavanje otpadnih voda, rehabilitovanje pruga, izgradnja škola, vrtića, zdravstvenih ustanova.

"Srbija je lider kada je u pitanju rast ekonomije u Evropi ove godine. Za nas je izazov 2021. i 2022, a i po projekcijama Evropske komisije i MMF-a, Srbija će održati tu lidersku poziciju", kazao je Mali i istakao da se i dalje moraju tražiti izvori rasta - nove investicije, fabrike, nova gradilišta kako bi se stopa rasta održala.

Kaže da će poslanici za desetak dana raspravljati o budžetu i ističe da osim povećanja plata, penzija, minimalne zarade, veoma je važno da će u budžetu biti rekordan broj kapitalnih investicija - 5,5 odsto od domaćeg BDP-a.

Ministar finansija izjavio je danas da se radi na pronalaženju sistemskog rešenja za poljoprivrednike., odnosno radi se na pronalaženju sistemskog rešenja za plaćanje penzijsko-invalidskog osiguranja poljoprivrednih proizvođača, vraćanje dugova koji im predstavljaju veliki problem, kao i da će se sa predlogom rešenja pred javnost izaći najverovatnije u prvom kvartalu sledeće godine.

Mali je tako u Skupštini Srbije odgovorio na pitanje poslanika Arpada Fremonda koji je ispred poslaničke grupe Saveza vojvodjanskih Mađara, pitao kada će taj problem biti rešen i naveo da je potrebno problem rešiti i tako da bude srazmeran prihodima poljoprivrednih proizvođača.

Ministar je kazao da penzije poljoprivrednih proizvodjača predstavljaju možda i najveći problem, odnosno doprinosi poljoprivrednika, kao i ogroman dug koji se, prema njegovim rečima, meri u mailijardama evra.

"Probani su i razni reprogrami, ali sve su to bili pokušaji koji nisu davali sistemsko rešenje. Mi sada radimo na sistemskom rešenju, želimo da nađemo meru da svi poljoprivredni proizvođači mogu da plaćaju poreze i doprinose upravo srazmerno prihodima koje ostvaruju, a koji su vezani za veličinu parcele koju obrađuju", kazao je Mali na sednici Skupštine u delu u kojem poslanici postavljaju pitanja članovima Vlade.

Prema njegovim rečima, sa rešenjem ovog problema se neće izlaziti u javnost dok se ne proveri sa stručnom javnošću kako se ne bi napravila greška

Mali ističe da ne žele ni on, a ni ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, da naprave grešku i predlože rešenje koje će morati da za godinu-dve dana da se menja.

Ukazao je na to da uprkos pandemiji virusa korona i PIO fond i RFZO će biti u suficitu, odnosno neće imati gubitke usled smanjenih doprinosa.

"Ti sistemi su na stabilnom postolju, ali rešenje za poljoprivrednike mora da se nađe i od teme ne bežimo, rešićemo je", kazao je Mali i istakao da nakon budžeta i još dvadesetak važnih zakona, njegov prioritet će biti upravo iznalaženje rešenja za penzije i dugove poljoprivrednika, koje će biti fer i održivo.

Fremond je kazao da pored donošenja novog zakona za poslanike SVM važno da se omogući reprogram u sledećoj godini i da bi bilo dobro da traje najmanje godinu dana.

"Važno je i da kroz reprogram omogućimo onim poljoprivrednicima koji žele i mogu da plate glavnicu odmah to i učine ako su u stanju i da im se otpišu kamate", kazao je Fremond i naveo da problem predstavlja i Poreska uprava koja je onima koji su ušli u reprogram stavila hipoteku na poljoprivrednu zemljište, pa ono ne može da se proda, prepiše, kao i da postoji problem nepriznavanja uplata.

Ministar je primetio da je poslanik nabrojao nekoliko problema koje treba rešiti i kazao da su to problemi koji su se nagomilavali godinama.

"To je izazov za sve nas, ali potpuno ćemo posvećeno pristupiti tom problemu", kazao je Mali i zamolio sve da kada pričaju o Poreskoj upravi budu puni razumevanja jer ti ljudi rade samo svoj posao i nije im jednostavno, a oni će biti deo sveobuhvatnog rešenja. Istakao je da se takav problem ne može parcijalno rešavati, već da se mora pronaći sveobuhvatno rešenje koje će biti održivo narednih nekoliko decenija.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.