Izvor: B92, 13.Dec.2014, 16:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mali: Beograd spreman za samit
Gradonačelnik Siniša Mali izjavio je da je Grad Beograd apsolutno spreman za predstojeći Samit Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope.
Kako je rekao, Samit predstavlja izuzetnu priliku da se Beograd i Srbija promovišu kao ekonomski i politički centar regiona.
Mali je u izjavi Tanjugu rekao i da će u četvrtak, 18. decembra, u Skupštini grada biti organizovana svečanost na kojoj će premijeru Kine Li Kećiangu biti uručena Povelja počasnog građanina Beograda.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
"To je veliki trenutak i za Grad Beograd i za Republiku Srbiju", rekao je Mali i podsetio da je Li Kećiang treći premijer Kine koji će dobiti titulu počasnog građanina srpske prestonice.
Mali je istakao da je kineski premijer čovek koji je mnogo uradio za bilateralnu saradnju Srbije i Kine, ali i Beograda i Pekinga.
"Samit će biti izuzetna prilika i za Beograd i za Srbiju da se promovišu i kao ekonomski i kao politički centar regiona, a na taj način ćemo dalje učvrstiti odnose dve zemlje", smatra Mali.
On je istakao da je Beograd spreman za Samit, da su u toku završne pripreme i da će u ponedeljak uveče, 15. decembra, kada se očekuje dolazak prvih premijera, sve biti apsolutno spremno.
Gradonačelnik je rekao i da je Grad Beograd već osvetljen novogodišnjom dekoracijom, a da će u sutra biti osvetljena i velika jelka na Trgu Republike.
"Dakle, sve će biti spremno za Samit naredne nedelje u Beogradu, a koji će, usuđujem se da kažem, tada biti centar sveta po pitanju ekonomskih i političkih dešavanja, pogotovo ovog dela sveta", zaključio je gradonačelnik.
Skupština grada je 28. novembra proglasila premijera Kine za počasnog građanina srpske prestonice, a podršku tom predlogu dale su sve odborničke grupe.
Zvanje Počasni građanin Beograda uvedeno je 19. jula 1954. godine. Ono se dodeljivalo sve do 1985. godine, visokim stranim državnicima, koji su bili u poseti Jugoslaviji, a ponovo je uvedeno 2006. godine.
Naime, Narodni odbor grada Beograda je, na sednici 19. oktobra 1945. godine doneo Odluku da se prvo zvanje Počasnog građanina Beograda zajednički dodeli maršalu Sojvetskog Saveza Fjodoru Ivanoviču Tolbuhinu, general-pukovniku i narodnom heroju Peku Dapčeviću i generalu sovjetske armije Vladimiru Ivanoviču Ždanovu.
U protokolu Grada Beograda nema pisanih informacija da li je upriličeno i uručenje povelje tim laureatima. Josip Broz Tito, predsednih FNRJ, proglašen je 25. maja 1947. godine, za počasnog građanina Beograda.
Za počasne građane proglašeni su potom i car Etiopije Hajle Selasije, premijer Indije Džavaharlal Nehru, predsednik Egipta Gamal Abdel Naser, kralj Kambodže Norodom Sihanuk, predsednik Prezidijuma Vrhovnog sovjeta S S SR Leonid Brežnjev, predsednik NDR Alžir Ahmed Ben Bela i predsednik Tunisa Habib Burgiba.
Zvanje Počasni građanin Beograda poneli su i drugi premijer Indije Lal Bahadur Šastri, društveno-politički radnik SFRJ i narodni heroj Edvard Kardelj, predsednik Zambije Kenet Kaunda, predsednik Ujedinjene radničke partije Poljske Edvard Gjerek, predsednik NR Rumunije Nikolaj Čaušesku i premijer NR Kine Hua Guofeng.
Među državnicima koji su poneli zvanje Počasni građanin Beograda su i kuvajtski emir Džabir el Ahmed el Sabah, predsednik Francuske Fransoa Miteran, predsednik DNR Koreje Kim Il Sung, predsednik NR Kine Li Sjennjen, predsednik Meksika Migel de la Madrid, predsednik Tanzanije Džulijus Njerere i predsednik Južnoafričke Republike Nelson Mandela.
Zvanje Počasni građanin Beograda pripalo je i ministru spoljnih poslova Španije Migelu Anhel Moratinosu i ambasadori Japana u Srbiji Tadaši Nagaiu. Zvanje je ponovo uvedeno 2006. godine, Odlukom o zvanju počasni građanin Beograda.
Prema toj Odluci, zvanje Počasni građanin Beograda može se dodeliti građaninu Srbije, kao i stranom državljaninu, državniku i funkcioneru međunarodne organizacije i udruženja, NVO i drugih oblika delovanja civilnog sektora, državnog organa ili organa jedinice lokalne samouprave i istaknutoj javnoj ličnosti i drugom pojedincu.
Zvanje se dodeljuje osobi koja je svojim radom, naučnim, umetničkim, političkim, humanitarnim i drugim oblicima delovanja, doprinela razvoju i ugledu Beograda, ostvarivanju i razvoju demokratije u Srbiji ili u svetu, očuvanju mira i napretku čovečanstva.
O dodeli zvanja Počasni građanin Beograda odlučuje Skupština grada, na predlog Gradskog veća ili najmanje 20 odbornika. Licu kome je dodeljeno zvanje Počasni građanin Beograda uručuje se povelja sa grbom grada Beograda, a izgled povelje utvrđuje organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove protokola, uz saglasnost gradonačelnika.
Povelja se uručuje na svečanoj sednici Skupštine grada, u vreme obeležavanja i proslavljanja Dana Beograda, a stranom državljaninu se može uručiti i u toku godine, prilikom njegovog boravka u Beogradu.
Povelju uručuje gradonačelnik Beograda.


















