Izvor: S media, 18.Apr.2010, 14:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Luksuz ponovo u modi
Slogan proizvodjaca luksuznih artikala "Luksuz nikome nije potreban, ali ulepšava zivot" ponovo je popularan, a sa oporavkom svetske ekonomije počela je da raste tražnja čuvenih satova iz Švajcarske.
Prema podacima švajcarske industrije satova, izvoz tih proizvoda je u februaru porastao za više od 14 procenata u odnosu isti mesec lane, u vreme kada je kriza "tresla svet".
Opšti ton daje Azija, a samo u Kini je tražnja švajcarskih satova u februaru skočila >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << za 50 odsto. Za Kinom slede Tajland, Tajvan, Singapur i Hongkong, gde je rast tražnje takodje dvocifren, navodi ruski poslovni dnevnik "RBK Dejli".
Posle prošlogodišnjeg pada izvoza od 22 odsto, očigledno je oživljavanje tog sektora švajcarske industrije.
Uprkos činjenici da su evropsko i američko tržište još uvek slabi, većina švajcarskih proizvodjača satova je već zaboravila prošlogodišnja otpuštanja radnika i skraćivanje radnog vremena i krenula u novu ekspanziju.
"Jako prisustvo u Aziji se pokazalo kao odlučujuća prednost", ukazuje analitičar brokerske kuće "Helvea" Alesandro Milorini, koji smara da su tržišta Japana i Evrope još uvek slaba, dok je američko na putu oporavka sa porastom od 18 procenata. Na godišnjem nivou američko tržište je, medjutim, još uvek u minusu.
Duboka ekonomska recesija u SAD zadala je proizvodjačima luksusnih artikala ozbiljnu glavobolju. Visoke gubitke u Severnoj Americi pretrpeli su skupi brendovi, kao što je "rolex". U isto vreme, krizu su mnogo bolje podneli jeftiniji brendovi, poput "svoča", koji su se blagovremeno prebacili na azijska tržišta.








