Lisovolik: 2011. ne mora biti teža

Izvor: B92, 30.Dec.2010, 21:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lisovolik: 2011. ne mora biti teža

Beograd -- Iduća godina ne mora nužno biti teža nego 2010. Kakva će biti 2011. zavisi od poteza Vlade i NBS, kaže stalni predstavnik MMF u Beogradu Bogdan Lisovolik.

Bogdan Lisovolik izjavio je, gostujući u vestima TV B92, da će 2011. biti "jedna teška godina, ali ne nužno teža od 2010. godine".

Stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda za Srbiju je ukazao da će puno toga zavisiti od poteza Vlade Srbije, Narodne banke, preduzetničke aktivnosti i od >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << samih građana u naporima da sebi obezbede bolju budućnost.

"Neće biti jednostavno okruženje za rad, ali (2011. godina) može da bude bolja nego prošla", rekao je Lisovolik.

Najveći izazov za Vladu u narednoj godini biće da poboljša okruženje za poslovanje, kako bi se podstakao preduzetnički duh, kazao je predstavnik MMF-a.

On je naveo da uslovi za privatni sektor moraju da budu radikalno promenjeni, kao što je to svojevremeno urađeno u Slovačkoj kada je uveden samo jedan šalter za sve administrativne poslove preduzetnika.

Odgovarajući na pitanje da li je moguće obuzdati dvocifrenu inflaciju, Lisovolik je rekao da "visoka inflacija jeste razlog za brigu, ali nije razlog za paniku".

On je ocenio da će inflacija u prvoj polovini 2011. godine verovatno biti 12, plus-minus dva odsto, "ali postoji potencijal da se spusti čak i na 4,5 odsto do kraja godine", što je cilj NBS za narednu godinu.

Lisovolik je rekao da postoje dva razloga za optimizam, kad su u pitanju planovi da se inflacija snizi u narednoj godini.

Uz podsećanje da je inflaciju u 2010. najviše podstaklo poskupljenje hrane, on je objasnio da će cene hrane padati ukoliko Srbija u 2011. godini bude imala normalnu žetvu žitarica, a to će onda uticati na pad indeksa potrošačkih cena.

Drugi razlog za optimizam je povećanje referentne kamatne stope NBS, koje je uticala na stabilizovanje kursa dinara i smanjenje inflatornog pritiska, objasnio je Lisovolik.

Odgovarajući na pitanje da li će kapital od prodaje dela "Telekoma Srbija" biti dovoljan za oporavak domaće privrede, Lisovolik je rekao da će ta prodaja na neki način pomoći, "ali ne dovoljno pod ovim uslovima".

"Nade Srbije ne treba da leže u privatizaciji društvene svojine, ali leže u nekoj meri", kazao je Lisovolik i naveo da "Telekom" treba prodati najboljem ponuđaču, koji će doprineti da razvoj telekomunikacionog sektora u Srbiji bude mnogo dinamičniji.

Stalni predstavnik MMF-a je ocenio da bi novac od prodaje dela kapitala "Telekoma" najbolje bilo utrošiti u otplate najskupljih stranih kredita, a drugi deo novca uložiti u izgradnju preko potrebne infrastrukture u Srbiji.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.