Lane poginula 53 radnika: Tek svaki treći povređeni naplati povrede na radu

Izvor: B92, 06.Avg.2019, 18:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lane poginula 53 radnika: Tek svaki treći povređeni naplati povrede na radu

Beograd -- Po podacima sindikata, radnici koji su pretrpeli štetu ili povredu na radnom mestu teško dolaze do osiguranja, odnosno do naplate štete koju su pretrpeli.

U poslednjih 15 godina svega 30 odsto radnika je uspelo da naplati štetu koja im je pričinjena na radu.

Kada bude usvojen zakon o osiguranju radnika u slučaju povrede na radu, čiji je nacrt izradilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, radnici koji dožive povredu na radu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << više se neće povlačiti po sudovima da bi naplatili štetu, već će novac dobijati odmah, piše Dnevnik.

Zoran Mihajlović iz Saveza samostalnih sindikata Srbije ocenio je da situacija u kojoj će poslodavci morati da osiguraju sve radnike kod osiguravajućih kuća koje bi im odmah isplatile naknadu predstavlja pomak i nešto što bi moglo smanjiti lošu statistiku iz proteklih 15 godina. Po njegovom mišljenju, upravo deo sa osiguravajućim kućama je sporan.

Zakon se usvaja na jesen

"Mi smo više za to da se formira jedan poseban fond u koji bi poslodavci uplaćivali novac za svrhu osiguranja od posledica nesrećnih slučajeva", naveo je Mihajlović. "To bi bilo mnogo bolje kontrolisana sredstva, tu radnici, ili njihove porodice, ne bi imali problem da naplate štetu."

Unija poslodavaca Srbije je član Radne grupe za izradu nacrta tog zakona, koji bi trebalo da bude usvojen tokom jeseni. UPS prihvata obavezno osiguranje od povreda na radu radi naknade štete, ali smatra da tim zakonskim aktom treba predvideti i urediti sve slučajeve koji se mogu javiti u praksi, da se jasno utvrde obim osiguranja, visina stope, troškovi, kao i da privrednici dobiju jasnu sliku o finansijskim obavezama i efektima tog zakona.

Bolje za sve

I sindikati i poslodavci i zakonodavci saglasni su u jednom: da će uspostavljanje efikasnog sistema osiguranja od povreda na radu i profesionalnih bolesti radi naknade štete i oslobađanje privrede od dugih sudskih postupaka, sigurno doprineti boljem funkcionisanju tržišta rada i poboljšanju kvaliteta ljudskog kapitala.

Privredi, već opterećenoj brojnim davanjima, sigurno nije potrebno novo fiskalno opterećenje. Zbog toga će od velike važnosti biti način na koji će se osiguranje realizovati, i to da li će poslodavci osiguravati svoje radnike kod osiguravajućih kuća ili će se formirati poseban fond u koji bi poslodavci uplaćivali novac za osiguranje od posledica nesrećnih slučajeva, ocenila je Unija poslodavaca Srbije.

Poslodavci ukazuju i na to da veliku pažnju treba posvetiti prevenciji, jer je poznato da se jedan dinar uložen u prevenciju vraća 16 puta više. Poslodavci, ocenjuju u UPS-u, koji veliku pažnju posvećuju prevenciji i sprovođenju mera za bezbedan i zdrav rad treba da budu istaknuti i stimulisani da bi njihov način poslovanja bio primer ostalima. Inače, po podacima Uprave Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za bezbednost i zdravlje na radu, samo prošle godine zabeleženo je 779 teških povreda na radu i 53 smrtne povrede. Godišnje se u proseku dogodi oko 800 teških povreda.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.