Ko su krivci u aferi Telekom?

Izvor: B92, 25.Mar.2014, 19:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko su krivci u "aferi Telekom"?

Podgorica -- Crnogorski predsednik Filip Vujanović izjavio je da dosadašnja istraga nije pokazala da ima bilo kakvog osnova za bilo čiju krivicu u tzv. "aferi Telekom".

Prema njegovim rečima, Crna Gora je odlučna da pokaže potpuno odgovoran odnos i utvrdi činjenice.

Vujanović je ponovio da su svi pred zakonom jednaki i da privilegovanih nema u toj aferi u vezi sa privatizacijom Telekoma Crne Gore od strane mađarskog Telekoma.

Izveštaji o korupciji u tom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << procesu privatizacije pojavile su se 2011. godine, kada se saznalo da je Dojče telekom, većinski vlasnik Mađar telekoma, platio 95 miliona dolara u okviru vansudskog poravnanja sa americkim ministarstvom pravde.

"Poštujemo dostojanstvo svih. Poštujemo prezumpciju nevinosti. Od ove države apsolutno niko nema zahteve da se bilo ko tretira na drugačiji način da se bilo ko proglasi krivim ako nema dokaze za to i ako nije kriv", rekao je Vujanović.

Upitan kako doživljava interesovanje SAD za "slučaj Telekom", Vujanović je rekao da je specijalna tužiteljka đurđina Ivanović saopštila da je taj slučaj u značajnoj meri istražen, ali da će i se i nadalje istraživati kako bi se utvrdila puna istina.

Na pitanje da li ne smatra da je to loš manir jedne ambasade da izdaje takva saopštenja, Vujanović je, kako su preneli podgorički mediji, rekao da su SAD vredan strateški partner Crne Gore.

"SAD su partner koji je veoma razumeo Crnu Goru u onom periodu koji je prethodio referendumu, država koja je veoma pomogla da se taj referendum realizuje kroz demokratski proces, da se prizna samostalnost Crne Gore i da na temelju toga izgradimo svoj put prema EU i posebno evroatlantskim integracijama. Prema tome sa visokim respetkom sve države EU i NATO poštujemo, a SAD su istinski prijatelj Crne Gore i doživljavamo sve ono što je iz SAD saopšteno kao očekivanje prijatelja", naveo je Vujanović.

Ambasada SAD u Podgorici pozvala je prošle sedmice vlast u Crnoj Gori da sprovede istragu i da krivce umešane u "slučaj Telekom" privede pravdi. Američka Komisija za hartije od vrednosti i berzu u posedu je dokaza da je bilo podmićivanja u aferi Telekom u Croj Gori, saopštila je ambasada i pozvala crnogorsku vlast da sprovede istragu i krivce umešane u ovoj slučaj privede pravdi.

U saopštenju ambasade se navodi da Komisija za hartije od vrednosti i berzu neće nastaviti postupanje u vezi sa svojim činjeničnim tvrdnjama o korupciji u Crnoj Gori, već da će, u cilju racionalizacije, u nastavku postupka u ovom predmetu bazirati svoju tužbu u potpunosti na tvrdnjama povezanim sa Makedonijom.

"Ambasada SAD podržava istragu pomaganjem vlastima da dobiju dokumenta povezana sa ovim predmetom. Ambasada SAD poziva crnogorske vlasti da sprovedu potpunu istragu i privedu pravdi sve koji su krivi u ovom slučaju", poručili su iz ambasade povodom, kako su naveli, interesovanja medija za komentar ambasade u vezi sa poslednjim dešavanjima u slučaju Telekom.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.