Kineski juan prvi put najtraženiji

Izvor: B92, 07.Sep.2013, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kineski juan prvi put najtraženiji

Peking -- Kineska valuta se prvi put našla među deset svetskih valuta kojima se najviše trguje, pokazao je izveštaj Banke za međunarodna poravnanja.

Prema tom izveštaju, juan je prestigao švedsku krunu i novozelandski dolar i popeo se na deveto mesto. Trgovanje juanom, čiji je zvanični naziv ren-min bi, u poslednje tri godine je više nego utrostručen.

Istovremeno je smanjena međunarodna uloga evra, prenela je agencija AP.

Ove godine je promet kineskom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << valutom dostigao prosečno 120 milijardi dolara dnevno. U 2010. godini kada je BIS sprovela prethodno istraživanje, trgovanje juanom je bilo oko 34 milijarde dolara i bio je na 17. mestu. Američki dolar, evro ili japanski jen, juan će teško nadmašiti. Prosečni dnevni obrt transakcija u dolarima ove godine u proseku iznosi 4,65 biliona dolara.

Uzrok pomeranja kineske valute je ekspanzija poslovanje u inostranstvu, navela je BIS, koja je i organizacija centralnih banaka. Prema pisanju medija, uspon juana ukazuje na međunarodni karakter lanaca snabedevanja i fleksibilnost koju neke firme mogu da ostvare korišćenjem kineske valute. Takođe odražava rast kineske ekonomije, koja je sada druga po veličini u svetu.

Juan, pri tome i dalje nema slobodno plivajući kurs i nije u potpunosti konvertibilan. Vrednost valute određuje kineska centralna banka, koja utvrđuje srednji kurs od koga tržišni kurs dnevno može da odstupa. Kurs se tako ne oblikuje na tržistima i nije u potpunosti rezultat ponude i potražnje.

Kina nastoji da njena valuta u međunarodnoj trgovini igra sve veću ulogu i snažno podržava korišćenje juana kao alternative dolaru. Prema agenciji AFP, kineska vlada planira da u Šangaju otvori zonu slobodne trgovine, gde bi prvi put omogućila slobodnu konvertibilnost domaće valute.

Peking postepeno gubi kontrolu nad juanom. S Pakistanom, Južnom Korejom i drugim zemljama potpisao je sporazum o međusobnoj razmeni valuta. S finansijskim centrima u Londonu i Hongkongu radi na osnivanju centara za trgovanje kineskom valutom.

Među deset najtrgovanijih valuta na listi banke BIS našao se i meksički pezos. On je na osmom mestu, a BIS kod njega registruje najizrazitiji rast tržišnog udela među glavnim valutama zemalja u razvoju.

Ostali rezultati pokazuju da je Singapur prestigao Japan u pogledu trgovanja u stranoj valuti. Tako je postao najveći centar trgovanja u Aziji i treći po veličini u svetu, iza Velike Britanije i SAD.

Izveštaj je takođe pokazao da je evro, posle američkog dolara, druga valuta u svetu kojom se najviše trguje. Međutim, njegov udeo u ukupnim transakcijama je za tri godine, od aprila 2010, pao za šest procentnih poena, na 33 procenta. Prema AP-u, međunarodna uloga te valute slabi od početka finansijske krize u zoni evra. Udeo evra na tržištu je pao na najniži nivo od momenta kada je krajem 90-ih godina prošlog veka uveden.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Kineski juan prvi put među najtrgovanijim svjetskim valutama

Izvor: Capital.ba, 07.Sep.2013

PEKING, Kineska valuta se prvi put našla među deset svjetskih valuta kojima se najviše trguje, pokazao je izvještaj Banke za međunarodna poravnanja (Bank for International Settlements – BIS). Prema tom ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.