Izvor: SEEbiz.eu, 08.Mar.2019, 13:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kineski izvoz i uvoz potonuli u veljači
PEKING - Kineski izvoz i uvoz snažno su pali u veljači, pokazali su u petak objavljeni službeni podaci, potpirujući zabrinutost za drugo gospodarstvo svijeta, pritisnuto trgovinskim ratom sa Sjedinjenim Državama.
Kineski je izvoz u veljači smanjen 20,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavila je carinska uprava. Uvoz je pao 5,2 posto.
U siječnju izvoz je neočekivano porastao, napominje AFP.
"Današnji podaci o trgovini potvrđuju naše >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << stajalište da su se počeli pojavljivati prvi znakovi smanjenja obujma kineske trgovinske razmjene", kazao je Raymond Yeung iz banke ANZ.
"Smatramo da nema previše razloga koji bi opravdali predviđanja o skorašnjem oporavku s obzirom na aktualnu fazu slabosti u svjetskom gospodarstvu", dodaje Yeung.
Podaci objavljeni u posljednje vrijeme ocrtavaju teškoće u kineskom gospodarstvu koje je u posljednja tri mjeseca prošle godine poraslo 6,4 posto.
U siječnju je važan pokazatelj cijena u industrijskom sektoru kliznuo na rub koji signalizira njihov pad a aktivnosti su veljači porasle najslabije u tri godine.
Analitičari pritom upozoravaju da je teško uspoređivati trendove u kineskom gospodarstvu na početku godine zbog novogodišnjih praznika koji su ove godine 'pali' početkom velejače a mogu utjecati na gospodarsku aktivnost.
Sve se više strahuje od posustajanja svjetskog gospodarstva, na što se jučer nadovezala i Europska središnja banka (ECB) sniženjem prognoza gospodarskog rasta i inflacije u eurozoni u ovoj godini zbog 'neizvjesnosti' koju stvaraju geopolitički rizici i trgovinski sukobi.







