Izvor: Politika, 17.Maj.2009, 00:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kazne i do 800.000 dinara
Penzijski fond će od juna podnositi prijave za privredni prekršaj protiv neažurnih poslodavaca koji ne uplaćuju doprinose za zaposlene
Poslodavci koji penzijskom fondu Srbije nisu na vreme podneli dokaze da su svojim zaposlenima uplaćivali doprinose mogu da očekuju prekršajne prijave i novčane kazne do 800.000 dinara.
Obaveza poslodavaca je da svake godine do kraja aprila Fondu PIO predaju obrazac M-4 sa podacima o stažu i zaradama za prethodnu godinu za sve >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << zaposlene. Podaci se unose u matičnu evidenciju Fonda i služe kao dokaz da su godine radnog staža zaposlenog koje su upisane u radnu knjižicu „pokrivene” doprinosima.
Ako poslodavci navedenu obavezu ne ispune do kraja apila, u Fondu će se to smatrati privrednim prekršajem, za koji su predviđene novčane kazne od 10.000 do 800.000 dinara za poslodavca, a od 2.500 do 50.000 za odgovorno lice.
Kako objašnjavaju u penzijskom fondu, ovako rigorozne kazne su neophodne, jer je obrazac osnovni uslov bez kojeg nijedan radnik ne može da podnese zahtev za penzionisanje. Čak i ako poslodavac uredno plaća doprinose a ne preda obrazac M-4, to za Fond, kao ni za radnike, praktično ništa ne znači, budući da su za izdavanje rešenja o penzionisanju merodavni podaci evidencije u Fondu.
Kako je neažurnost poslodavaca osnovni razlog zbog kojeg kasne rešenja o penzionisanju, Republički penzijski fond će od juna početi da podnosi prekršajne prijave, a sada nadležne filijale poslodavcima šalju opomene.
Zbog drastičnog pada uplata doprinosa iz državnog budžeta za penzije se sada izdvaja čak 46,1 odsto nedostajućih sredstava, što je polovina ukupne javne potrošnje. Đuro Perić, poslanik PUPS-a u Skupštini Srbije, kaže za „Politiku” da su zbog toga poreznici krenuli u rigoroznu kontrolu naplata doprinosa, pa se prvi efekti očekuju vrlo brzo. On veruje da budžet ipak neće biti opterećen dodatnim izdvajanjem za penzije.
Milan Nenadić, predsednik Saveza penzionera Vojvodine, potvrđuje da je situacija ozbiljna i da poreska kontrola mora da se pooštri. Da je uplata doprinosa nešto redovnija, iz budžeta bi se za isplatu izdvajalo oko 40 odsto nedostajućih sredstava, a sada se ozbiljno približavamo iznosu od 50 procenata, što nije dobro, kaže on. Savez penzionera Vojvodine je upravo zbog toga uputio pismo ministarki finansija Diani Dragutinović u kome izražava zabrinutost zbog izbegavanja plaćanja doprinosa za penzije. Od države se zahteva da nađe način kako bi privolela poslodavce da redovno izmiruju ovu obavezu.
J. Petrović
[objavljeno: 17/05/2009]









