Izvor: Blic, 19.Apr.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kapitalizam - 'mafijaški'?
Kapitalizam - 'mafijaški'?
BEOGRAD - Ministar za međunarodne ekonomske odnose Srbije Goran Pitić izjavio je juče za Fonet u Novom Sadu da je začuđujuća izjava direktora Centra za tranziciju iz Podgorice Nebojše Medojevića da je u Srbiji tranzicija završena još 1993. godine, te da sad u njoj 'vlada mafijaški ili banditski kapitalizam'. 'Medojević je inteligentan čovek, ali, očigledno je zbog nečeg najeđen kad daje takve začuđujuće izjave. Ne znam gde on >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << vidi taj banditski ili mafijaški kapitalizam u Srbiji, ali je očito da mu je ekonomsko znanje, iz meni nepoznatih razloga, palo na najniže grane', rekao je Pitić. On je rekao da bi Medojević 'morao da ponovi neke stvari iz ekonomije'.
Nebojša Medojević, koji je dan ranije na tribini Reformista Vojvodine rekao da je 'mafijaški kapitalizam' moguć zbog 'koalicije između finansijske i političke oligarhije', kaže za 'Blic' da 'izjava gospodina Gorana Pitića najbolje govori da on i njemu slični turbo-liberali u Vladi Srbije nisu naučili ni osnovne lekcije o tranziciji'.
'Da su pročitali bilo koju ozbiljniju stručnu analizu znali bi da je koncept koji oni zastupaju u skladu sa Vašingtonskim konsenzusom iz 1989. godine odavno postao irelevantan. Dakle, moja izjava bazirana je na osnovu ozbiljnih i stručnih analiza i desetogodišnjeg iskustva zemalja u tranziciji. I to odlikaša kao što su Slovenija, Poljska, Mađarska i Češka', objasnio je Medojević.
To što srpska vlada, kaže Medojević, uči od ponavljača nije problem samo gospodina Pitića, već i cele Srbije.
'Onaj ko ne vidi da u Srbiji umesto snažnih i efikasnih institucija vladaju neformalni centri moći koncentrisani u finansijskoj oligarhiji, taj treba ili da promeni dioptriju ili da podnese ostavku', ocenio je Nebojša Medojević. S. S.








