Izvor: S media, 22.Apr.2010, 18:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kandidati za ulaganje u 182 preduzeća
Prema evidenciji Agencije za privatizaciju na spisku neprodatih preduzeća koja su imala tri ili više neuspele aukcije nalazi se 182 preduzeća.
Takodje na evidenciji je i 246 firmi koje su prodate nakon više od tri aukcije, ali je u medjuvremenu kod 80 preduzeća ugovor o kupoprodaji raskinut.
Iako je pomenutih 80 preduzeća uspelo da dobije novog vlasnika, on nije na kraju uspeo da pokrene proizvodnju ili drugu delatnost, sa tim firmama se dalje ništa nije dešavalo >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << pa se i one praktično vode kao neprodate firme.
Neka od ovih preduzeća imaju privrednog potencijala, ali su zbog lošeg tajminga, ekonomske krize ili nekog drugog objektivnog razloga loše prošla na aukciji.
Te firme bi upravo mogle biti kandidati za restrukturiranje i oporavak, uz podršku privrednika ili zahvaljujući nekom drugom modelu podsticaja proizvodnje za koji se opredeli država.
Na osnovu evidencije Agencije za privatizaciju u grupi društvenih preduzeća koje niko nije hteo da kupi nakon tri i više aukcija našli su se, izmedju ostalih i "21 oktobar" iz Kragujevca, EI Fabrika mašinskih delova iz Niša, "Kluz Kozara" iz Beograda, "Industrija metala Batočina", fabrika čarapa "Udarnik" iz Zrenjanina, "Delišes" iz Vladičinog Hana, "Dragan Marković" iz Obrenovca, a neuspešne tri aukcije imalo je i društveno preduzeće za medicinsku rehabilitaciju "Maturuška i Bogutovačka banja".
Medju firmama kod kojih je raskinut ugovor, a kod kojih postoji privredni potencijal su i "Budimka" iz Požege, "Fabrika šećera Kovin", Fabrika papira "Božo Tomić" iz Čačka i mnogi drugi...
Predlog da se neko društveno preduzeće da privrednicima na upravljanje, bez ikavke nadoknade za rad u Upravnom odboru, izneo je na nedavno održanom sastanku biznismena, Vlade i sindikata vlasnik "MK grupe" Miodrag Kostić.
Vlasnik kompanije "Ist point" Zoran Drakulić danas je izjavio da je većina predstavnika krupnog kapitala na pomenutom sastanku u Samostalnom sindikatu predložila koncept pomoći u pokretanju kapaciteta mnogih preduzeća koja ne rade i ponudila dogovor sa državom, a da zbog obima tog angažovanja 'niko nije rekao da bi to radio besplatno'.
U Kabinetu premijera tvrde da o ovom konceptu za sada nije odlučivano na nivou Vlade, i da je jedino 'na stolu' pravljenje modela konkurentnog izbora profesionalnog menadžmenta koji bi pokušao da upravljanje u državnim preduzećima podigne na viši nivo.
Treba naglasiti i da je profesionalizacija menadžmenta u državnim preduzećima potencirana i na ranijim skupovima privrednika i državnih zvaničnika i da je u potpunosti odvojena od incijative koja se odnosi na preduzeća sa društvenim kapitalom a izneta je na nedavno održanom okruglom stolu sindikata, privrednika i poslodavaca.
Takodje, treba podsetiti da jedan vid podsticaja proizvodnje u nerazvijenim područjima već postoji.
Reč je, naime, o državnom programu za oživljavanje proizvodnje u nerazvijenim opštinama i podsticanjje ravnomernog regionalnog razvoja, kojij je usvojen nedavno a vredan je oko 100 miliona evra.
Po tom modelu i programu, vranjanski "Simpo" je započeo sa ulaganjem u ŠIK "Kopaonik" u Kuršumliji, a privrednicima je upućen poziv da obidju proizvodne hale u opštinama u Srbiji i odluče se za neku od ovih fabrika.










