Kako preživeti januar: Koliko su nam praznici izbili novca iz džepa?

Izvor: Vesti-online.com, 07.Jan.2016, 18:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako preživeti januar: Koliko su nam praznici izbili novca iz džepa?

Potrošačka groznica koja se budi u vreme praznika pogubna je po kućne budžete, posebno kada se praznična svetla ugase i kada shvatimo da smo potrošili mnogo više nego što imamo.

Ukoliko nešto zafali, mnogi će još jednom posegnuti za kratkoročnim rešenjem - čekovima, iako su ih već nekoliko ispisali tokom priprema za brojna decembarska i januarska slavlja. Oni koji su svesni da će ček rešiti trenutnu krizu, ali i stvoriti novu kada dođe na naplatu, pozajmiće nešto >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << novca od prijatelja ili familije, a čak i oni koji inače izbegavaju da koriste dozvoljeni minus, za njim će posegnuti u januaru.

- To je možda najgora opcija, jer je dozvoljeni minus kredit, i to skup. Sada su mnogo jeftiniji način finansiranja obaveza keš krediti, pošto su kamatne stope drastično pale, pa je moguće podići kredit sa kamatom od šest, sedam odsto. To je ništa u poređenju sa kamatom na minus koja ide i do 38 odsto - kažu u jednoj banci.

Kako bi preživeli januar, mnogi će tokom januara na posao ići peške, ili gradskim prvozom, a ne automobilom, kako ne bi trošili novac na gorivo, pušači će pokušati da smanje broj cigareta koje popuše u toku dana, tinejdžeri će od roditelja dobijati manje džeparce, pa će morati da prorede izlaske i da u provodu budu ekonomičniji.

Domaćice će zamrznuti sve ostatke od prazničnih ručkova i večera koje će potom podgrevati tokom ostatka meseca, a pojedine porodice izabraće da preskoče sa plaćanjem pojedinih računa. Tu je važno samo da ne pogreše, pa preskoče plaćanje računa za telefon, ili kablovsku, jer operateri ne praštaju kašnjenje.

- Tokom praznika nismo mnogo gledali cene, sada ćemo ponovo da kupujemo samo na akcijama i samo ono neophodno. Trudiću se da kreditnu karticu ne potežem, jer me to na kraju najskuplje izađe, ali ako baš zatreba, tu je - kaže Jelisaveta M. (39), trgovac iz Kragujevca.

Ovim trikovima nas trgovci “mame“ da trošimo više

I trgovci objašnjavaju da je nakon novogodišnje histerije u prodavnicama na dan, dva zavladao mir. Sada je na redu božićna euforija, a novi talas rasta prometa očekuje se pred proslavu Srpske nove godine. Ipak, pazari će biti neuporedivo manji nego krajem decembra, jer građani već sada postaju svesni da će im vraćanje dugova biti jedino o čemu će razmišljati tokom godine.

- Doček u kući, kafiću, restoranu, kafani ili hotelu 30-180 evra

- Frizura i svečana odeća za doček: 5.000 dinara

- Pokloni: najmanje 1.000 dinara po poklonu, za decu i mnogo više

- Repriza Nove godine: 20 do 50 evra

- Novogodišnji porodični ručak: 5.000 dinara

Ukupno: Oko 35.000 dinara

- Doček Srpske nove godine obično je skromniji, bez poklona, skupih dočeka i raskošne trepeze

Ukupno: Od 2.000 do 5.000

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.