Kako pokriti minus pokojnika

Izvor: Politika, 03.Apr.2014, 16:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako pokriti minus pokojnika

Većina banaka prilikom odobravanja kredita starijim klijentima zaključuje i ugovor, za ne daj bože, o osiguranju u slučaju smrti

Posle smrti srodnika naslednicima se može dogoditi, istina, ne tako često, da im je u nasleđe umesto imovine ostao dug prema bankama za kredite, kreditne kartice, dozvoljeni minus… A Zakon o nasleđivanju je jasan – ko nasleđuje imovinu nasleđuje i dugove do vrednosti nasleđene imovine. Ova obaveza prema banci može se izbeći samo ukoliko >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << su bankarske pozajmice osigurane u slučaju smrti dužnika pa ih tako plati osiguravajuća kuća.

U bankama kažu da imaju zanemarljiv broj slučajeva kada se obaveza klijenta banke prenese na naslednika ostavinskim postupkom.

Ljiljana Milošević, zamenik direktora Sektora poslova sa stanovništvom Komercijalne banke kaže da nakon saznanja da je korisnik kredita preminuo, oni pokušavaju da stupe u kontakt sa naslednicima u cilju pravovremenog izmirenja duga, kako bi se sprečio nastanak docnje i pribavilo ostavinsko rešenje. Po pribavljanju ostavinskog rešenja dostavljaju se opomene za izmirenje duga svim naslednicima.

 – Ukoliko se sa naslednicima ne postigne dogovor oko urednog servisiranja duga, banka sagledava ponuđena sredstva obezbeđenja konkreta. U slučajevima kada je plasman obezbeđen jemstvom fizičkog lica, banka aktivira administrativne zabrane žiranta, a kada je

obezbeđen nekim drugim sredstvom obezbeđenja – depozitom, zalogom na pokretnoj stvari, hipotekom na nepokretnosti i slično, pokreće se postupak naplate aktiviranjem sredstava obezbeđenja – kaže Ljiljana Milošević.

U Sberbanci navode da, ukoliko je klijent tražio kredit sa uključenim osiguranjem ili je uz zajam ugovorio individualnu polisu osiguranja koja glasi na banku, a koja pokriva rizike smrti, osiguravajuća kuća vraća ostatak duga po kreditu u celosti i naslednici ne preuzimaju dug.

– Zbog toga je kredit sa uključenim osiguranjem najbolja opcija, ne samo kada je rizik smrti u pitanju, već i izvesniji rizici za zaposlene klijente, kao što su nezaposlenost iliiznenadni otkaz. Tada osiguravajuća kuća plaća šest rata kredita u kontinuitetu, odnosno dok klijent ne nađe novo zaposlenje. Na ovu opciju klijent ima pravo i do tri puta u toku trajanja ugovora o kreditu – kažu u Sberbanci.

U Inteza banci kažu da banka u slučaju smrti korisnika kredita postupa u skladu sa Zakonom o nasleđivanju koji između ostalog nalaže da naslednik odgovara za ostaviočeve dugove do visine vrednosti nasleđene imovine. Na praktično rešavanje ovog pitanja u pojedinačnom slučaju može uticati i dogovor naslednika sa bankom. Inače, oni imaju „Senior keš” gotovinski kredit, namenjen građanima od 55. do 74. godine, uz besplatno životno osiguranje kako bi korisnicima ove pozajmice pružili dodatnu sigurnost, a njihove porodice oslobodili neplaniranih troškova u najtežim životnim trenucima.

J. Rabrenović

objavljeno: 03.04.2014.

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kako pokriti minus pokojnika?

Izvor: B92, 03.Apr.2014

Beograd -- Posle smrti srodnika naslednicima se može dogoditi da im je u nasleđe umesto imovine ostao dug prema bankama za kredite, kreditne kartice, dozvoljeni minus....A Zakon o nasleđivanju je jasan - ko nasleđuje imovinu nasleđuje i dugove do vrednosti nasleđene imovine...Ova obaveza prema...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.