KORIŠĆENJE KARTICA U INOSTRANSTVU MOŽE SKUPO DA VAS KOŠTA: Evo kolike su provizije banaka za svaku transakciju u stranim zemljama

Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Jul.2023, 19:01

KORIŠĆENJE KARTICA U INOSTRANSTVU MOŽE SKUPO DA VAS KOŠTA: Evo kolike su provizije banaka za svaku transakciju u stranim zemljama

Podizanje gotovine na bankomatima van granica Srbije podrazumeva velike provizije, naročito kod kreditnih kartica Banke dodatno zarađuju prilikom konverzije novca s dinarskog računa u stranu valutu jer primenjuju kurs daleko nepovoljniji nego u menjačnicama.

Kartice i bankomate van Srbije izbegavajte u širokom luku, savetuju stručnjaci. Kada podižete novac s bankomata van granica Srbije, naročito kod banke koja nije vaša matična, postajete odlična prilika za zaradu >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << bankarskog sektora.

Iako se propagira ukidanje gotovine i favorizuje "plastika", za naše građane je to samo dodatni trošak kada transakcije obavljaju u inostranstvu.

Za početak, kada u inostranstvu podižete novac sa svog dinarskog računa, gubite na nepovoljnom bankarskom kursu prilikom konverzije domaće valute u evro. Na primer, na sumu od 1.000 evra taj trošak će biti bar 2.000 dinara.

Zatim, tu su i bankarske provizije, koje se prilikom korišćenja platnih kartica kreću uglavnom oko dva-tri odsto po svakoj transakciji. To znači još dodatnih 20-30 evra. Najgora moguća opcija je korišćenje kreditnih kartica, gde na sve to plaćate dodatnu proviziju za keš, uglavnom od tri procenta.

Još gora zabluda je da nema provizije kod banaka iz iste grupacije jer malobrojne su banke u inostranstvu koje ne naplaćuju proviziju za podizanje novca s bankomata i koje imaju takav ugovor s matičnom bankom u Srbiji.

Prema rečima direktora finansijskog portala "Kamatica" Dušana Uzelca, tradicionalno se zna da u Grčkoj i Turskoj nije popularno plaćanje karticama, pa ukoliko letujete na tim destinacijama, savet je da ponesete dovoljnu količinu novca za svakodnevne troškove.

- Ukoliko novac sa svog računa podižete u inostranstvu, isto vam se crno piše, jer su modeli naplate provizija drugačiji i zavise od banke i bankomata, ali i od toga da li koristite usluge matične ili tuđe banke. To znači da, ukoliko podižete 100 evra s bankomata, provizija će vam biti čak dva evra plus još dva odsto, što ispadne trošak od četiri evra - objašnjava sagovornik Informera i dodaje:

- Podizanje keša s kreditne kartice još je veći udar na budžet klijenata. Treba imati u vidu da se te provizije obračunavaju mimo kamata koje podrazumeva svaka kreditna kartica. Da ne pričam o različitim i veoma nepovoljnim kursevima kada se na bankomatu dinar konvertuje u evro - priča Uzelac.

Njegov savet je da pre putovanja napravite finansijski plan.

- Ukoliko ste plaćali karticom na moru, bitno je da ta obaveza ne pokvari kasniji finansijski tok. Zato je najbitnije da unapred odredimo budžet za letovanje ili ukoliko se odlučimo za soluciju kredita, kasnije to odgovorno i otplatimo - objašnjava ON.

I ekonomista Ljubomir Madžar ističe da su provizije za plaćanje karticama u inostranstvu, ali i kursevi po kojima se konvertuje dinar u evro prilikom podizanja sa bankomata zapravo lukavo poslovanje banaka, kojima je cilj da zarade što više novca.

- Te sume koje se ljudima uzimaju kada otputuju van Srbije, a primorani su da koriste kartice, veoma su velike, a troškovi su nerealni. To je klasično bankarsko poslovanje koja ima za cilj da od klijenata uzme i zaradi što više. To su ogromni iznosi, pa vam plaćanje karticama ispadne skoro kao iznos letovanja ili nekog puta. Kako biste izbegli da budete bankarska žrtva, moj savet je da na putovanje uvek nosite keš i da plaćate u valuti koja važi u toj zemlji, a da kartice i bankomate van Srbije izbegavate u širokom luku - objašnjava Madžar.

Saveti za korišćenje kartice:

DEBITNE KARTICE U INOSTRANSTVU

BANKA PROVIZIJA


Eurobank Direktna 1,5% - minimum 240 dinara

Rajfajzen 3 evra + 1% transakcije

Erste 2% - minimum 350 dinara

Adiko 2,5% - minimum 260 dinara

AIK banka 2% - minimum 3 evra

NLB Komercijalna 2% - minimum 3 evra

OTP 3% - minimum 360 dinara

Unikredit 3% - minimum 3 evra

Banka Inteza 3% - minimum 3 evra

KREDITNE KARTICE U INOSTRANSTVU

BANKA PROVIZIJA


Eurobank Direktna 3% - minimum 350 dinara

Rajfajzen 3% - minimum 3 evra

Erste 3% - minimum 350 dinara

Adiko 3% - minimum 360 dinara

AIK banka 3% - minimum 5 evra

NLB Komercijalna 3% - minimum 4 evra

OTP 3% / minimum 360 dinara

Unikredit 3% - minimum 3 evra

Banka Inteza 3% - minimum 3 evra

ZARADA BANAKA NA KURSU

BANKA KURS BANKE GUBITAK NA 1.000 EVRA


Eurobank Direktna 120,23 2.230

Rajfajzen 120,28

Erste 119.64 2.280

Adiko 118,5 500

AIK banka 119,87 1.987

NLB Komercijalna 119,64 1.964

OTP 119,05 1.905

Unikredit 119,84 1.984

* kurs u menjačnici 118 dinara za 1 evro

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.